Trwa ładowanie...

Pojawił się w sklepach. Nie tylko sercowcy docenią jego walory

Avatar placeholder
Dominika Najda 24.05.2024 15:05
Bób pojawił się w sklepach. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie
Bób pojawił się w sklepach. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie (Getty Images)

Wyczekiwany przez wiele osób bób wreszcie pojawił się w sklepach i na targach. Choć przez cały rok możemy kupić ten mrożony, większość się zgodzi, że to już nie to samo. Ten świeży cieszy nie tylko smakiem, ale także stanowi niezwykle wartościową przekąskę.

spis treści

1. Zalety bobu

W sezonie letnim chętnie sięgamy po bób. Jest pożywny, nie tuczy, zawiera mało tłuszczu, a za to pełno w nim białka i błonnika. Na tym jednak nie kończą się jego zalety. To także wartościowe źródło witamin i minerałów.

W bobie znajdziemy witaminy z grupy B, witaminę A, C i E oraz potas, wapń, fosfor i magnez. Przekąska wspiera układ krwionośny, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, a także chroni mózg.

Zobacz film: "Nie tylko bób. Najlepsze produkty sezonowe na lato"

Wysoka zawartość błonnika reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, a do tego obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi. W połączeniu z białkiem stanowi bardzo sycącą przekąskę.

2. Przekąska idealna

Bób zawiera też substancje, które przypominają prekursorów neuroprzekaźników, co pomaga chronić przed neurodegeneracyjnymi procesami. Ponadto ma działanie alkalizujące, co pomaga uniknąć zakwaszenia organizmu.

Zaledwie 100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy, który odgrywa ważną rolę nie tylko w diecie przyszłych mam, ale także wspiera układ nerwowy i krążenia. To także doskonała przekąska dla dbających o linię.

Choć wiele zależy od sposobu przygotowania, 100 g bobu zawiera ok. 90 kcal. Wydaje się, że to sporo, ale obfitość składników odżywczych sprawia, że naprawdę warto, a do tego jest dość lekkostrawny.

3. Kto nie powinien jeść bobu

Nie wszyscy mogą sięgać po bób. Szczególnie powinny uważać osoby z dną moczanową, delikatnym przewodem pokarmowym oraz kobiety karmiące piersią ze względu na gazotwórcze działanie.

Z bobu powinny też zrezygnować diabetycy. Niestety ma dość wysoki indeks glikemiczny - 80. Nie jest też wskazany przy alergiach pokarmowych.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze