Trwa ładowanie...

Groźne połączenie. Może doprowadzić do uszkodzenia wątroby

Avatar placeholder
15.10.2023 11:40
Niebezpieczne połączenie. Wyniszcza wątrobę, może doprowadzić do krwawienia
Niebezpieczne połączenie. Wyniszcza wątrobę, może doprowadzić do krwawienia (Getty Images)

Łączenie leków z suplementami czy innymi preparatami medycznymi bez odpowiedniej kontroli medycznej może prowadzić do poważnych interakcji między nimi. Szczególnie niebezpieczne jest łączenie leków z ziołami i ziołowymi suplementami diety. - Zamiast się wyleczyć, możemy się dopiero rozchorować - ostrzega Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

spis treści

1. Polacy biorą je na potęgę

Polacy są znani z częstego przyjmowania leków i suplementów diety, co może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i konsultowanie się ze specjalistą przed zażyciem jakiegokolwiek leku czy suplementu. Taka praktyka pozwoli uniknąć niebezpiecznych interakcji między różnymi substancjami.

Niestety, wiele osób uważa, że ziołowe suplementy są całkowicie bezpieczne i przyjmuje je bez konsultacji z lekarzem. Często pacjenci łączą je z innymi lekami, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ponadto nie informują swoich lekarzy o wszystkich lekach, które przyjmują.

- Przez to narażają się na poważne skutki, bo lekarz, nie mając pełnej wiedzy o przyjmowanych lekach, może zapisać środek, który wejdzie w szkodliwe interakcje z innymi, o których chory mu nie powiedział - zwracał uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu.

Zobacz film: "Produkty pochodzenia roślinnego"

- Jeśli do tego dorzucimy suplementy, które również Polacy biorą na potęgę, narażamy się na dodatkowy problem. Zamiast się wyleczyć, możemy się dopiero rozchorować - dodał.

Dr Matuszkiewicz zaznaczył, że często wiele z tych pozycji jest zupełnie zbędnych z terapeutycznego punktu widzenia.

- Podobnie jak suplementy, które nie mają udowodnionej skuteczności, a ich działanie jest na granicy placebo. Niestety, Polacy biorą takie środki dosłownie na wszystko: odporność, bezsenność, stres, włosy czy zespół niespokojnych nóg. Choć brzmi to absurdalnie, często słyszę jeszcze, czy nie mogę zapisać im czegoś na wątrobę obciążoną nadmiarem leków - powiedział toksykolog.

2. Uważaj na ziołowe suplementy

Ziołowe suplementy diety mogą być niebezpieczne, jeśli są przyjmowane razem z lekami. Mogą one osłabiać lub nasilać działanie leków i prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Niektóre zioła, zwłaszcza te zwiększające perystaltykę jelit, mogą zmniejszać wchłanianie wybranych leków. Należą do nich aloes, korzeń kruszyny, korzeń rzewienia czy liść senesu.

Zioła stosowane w problemach gastrycznych i problemach z układem oddechowym zawierające śluzy, takie jak len zwyczajny, prawoślaz lekarski, babka lancetowata, również mogą wpływać na osłabienie wchłaniania leków poprzez zmniejszenie dostępu leku do śluzówki jelita.

Natomiast dziurawiec złocisty, stosowany jako środek nasenny, uspakajający i dla wzmocnienia pracy wątroby, może osłabiać działanie zażywanych przez kobiety hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. Wyciąg z dziurawca może też obniżyć stężenie w surowicy krwi teofiliny - leku stosowanego m.in. w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Lukrecja może być niebezpieczna dla osób przyjmujących leki moczopędne, może ona powodować osłabienie, bolesne skurcze mięśni czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei żeń-szeń może nasilać krwawienia i przyczynić się do hipoglikemii oraz spadku poziomu glukozy we krwi.

- Nie zaszkodzimy sobie, sięgając po herbatkę z rumianku czy pokrzywy, ale kiedy zaczynamy poważne ziołowe leczenie, zwłaszcza przyjmując przy tym leki, skutki dla zdrowia mogą być bardzo poważne - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

- Na takim leczeniu, zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę, kupując niesprawdzone preparaty w internecie, może bardzo ucierpieć wątroba - dodała lekarka.

Wskazała m.in. na artemizynę, stosowaną w leczeniu przeciwpasożytniczym, a także na popularne w odchudzaniu garcinię cambogię i ephedrę sinicą. Ostrzegała też przed silnymi właściwościami trującymi stosowanej w homeopatii belladonny czy jaskółczego ziela.

Nie zapominajmy również o czosnku. Chociaż to prawdziwa bomba witaminowa uważana za naturalny antybiotyk, to nie wolno go łączyć z paracetamolem, gdyż takie zestawienie może doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Niewskazane jest też połączenie czosnku z lekami przeciwzakrzepowymi, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia niepożądanego krwawienia. Czosnek może też zmniejszać działanie leków przeciwwirusowych. W dodatku obniża stężenie glukozy we krwi, a to może być niebezpieczne podczas przyjmowania leków hipoglikemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze