Trwa ładowanie...

Niebywale rzadki grzyb znów w polskich lasach. Za ten rarytas można zgarnąć małą fortunę

Avatar placeholder
21.04.2023 12:13
Enigmatyczny grzyb przez miłośników nazywany jest Świętym Graalem
Enigmatyczny grzyb przez miłośników nazywany jest Świętym Graalem (EastNews)

W polskich lasach po wieloletniej nieobecności zauważono gąskę sosnową. Grzyb jest niesamowicie rzadki, a na kilku okazach można dosłownie zbić fortunę. Jak wygląda i gdzie można znaleźć ten gatunek?

spis treści

1. Prawdziwa gwiazda atlasu grzybiarza

Gąska sosnowa, nazywana też opieńką matsutake, to Święty Graal grzybiarzy. Ten rarytas w Polsce został znaleziony po raz pierwszy w 1921 roku, jednak przez kolejne 100 lat pozostawał nieuchwytny. Aż do teraz, kiedy ponownie trafiono na jego trop.

Znalezienie w lesie gąski sosnowej to zdecydowanie powód do radości. Gatunek nie tylko jest niebywale rzadki, ale można na nim zarobić krocie. Miłośnicy za kilogram gotowi są zapłacić 2 tysiące euro, czyli ponad 9 tysięcy złotych.

Skąd takie szaleńcze ceny? Gąska sosnowa to grzyb jadalny i podobno bardzo smaczny. Cechuje ją cynamonowy aromat i słodkawy smak, który nie znika nawet po długiej obróbce termicznej. Grzyb szczególnie jest popularny w kuchni azjatyckiej.

Zobacz film: "Zatrucia grzybami - metody leczenia"

2. Grzyb warty krocie

Cena gąski sosnowej w znacznym stopniu zależy od pochodzenia i jakości. Grzyb podobno jest tak wspaniały i majestatyczny, że bywa wręczany jako prezent na specjalne okazje w Japonii. Dość ciekawy pomysł na ślubny podarunek.

Najbardziej cenione są owocniki zebrane w Japonii, to właśnie za nie zapłacimy ponad 2 tysiące euro za kilogram. Nieco tańsze są gąski sosnowe z importu, ich ceny wahają się od 90 do 500 dolarów za kilogram. Gąski sosnowej nie można wyhodować w sztucznych warunkach, co przekłada się na cenę i zainteresowanie.

Jak taka gąska sosnowa wygląda? Okazuje się, że całkiem niepozornie, bo przypomina młode borowiki lub niektóre opieńki. Charakterystyczne są jedynie brzegi zawinięte ku dołowi. Amator z łatwością może przeoczyć rarytas, ale dla prawdziwych wyjadaczy będzie nie lada znaleziskiem.

3. Gąska sosnowa również w polskich lasach

Przez 100 lat panowało przekonanie, że Świętego Graala wśród grzybów na próżno nam szukać w Polsce. Grzybowa celebrytka miała status gatunku wymarłego. Nic bardziej mylnego, bo w 2021 roku pojawiły się informacje, że gąska znów pojawiła się w lasach. Znajduje się je przede wszystkim w Beskidach i Małopolsce,

Warto więc zacząć pilne studiowanie atlasu grzybiarzy, by wszystkie gatunki mieć w małym palcu. Gąski najczęściej znajdziemy w okolicy sosny zwyczajnej, ale należy uważać, gdyż bardzo łatwo pomylić je z innymi gatunkami, w tym trującymi.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze