Nigdy nie jadłeś takich pomidorów. Antynowotworowi mocarze zamknięci w słoiku
Kiszonki cieszą się niesłabnącą popularnością. To nie tylko smaczny i tani sposób konserwowania żywności. Spożywanie ich niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Warto więc skusić się na kiszenie pomidorów.
1. Kiszone pomidory
Miłośników kiszonek nie brakuje. Choć najpopularniejsze w Polsce są ogórki i kapusta, to w ten sposób możemy zakonserwować niemal wszystkie warzywa. Do tego metoda jest naprawdę tania, można więc eksperymentować.
Kiszone pomidory to jedna z ciekawszych propozycji, którą warto samodzielnie wypróbować. Są niezwykle popularne u naszych wschodnich sąsiadów z Białorusi i Ukrainy, przez co często pojawiają się na tamtejszych stołach.
Jeśli zastanawiasz się, do czego można wykorzystać kiszone pomidory, to wszystko zależy od fantazji i preferencji. Świetnie jednak sprawdzą się na kanapce i w sałatce, warto także wzbogacić nimi smak gulaszu lub zupy.
2. Korzyści zdrowotne
Spożywanie kiszonych pomidorów niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim znajdziemy w nich masę witamin z grupy B, beta-karotenu oraz potasu. Są też dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
Tak przygotowane warzywa pozytywnie wpłyną na pracę jelit i uporają się z zaparciami, dzięki czemu skutecznie ochronią cię przed rozwojem raka jelita grubego. Do tego kiszonki uważa się za naturalne probiotyki, więc korzystnie wpłyną na funkcje układu pokarmowego.
Warto jednak pamiętać o umiarze. Kiszone pomidory zawierają sporo soli, która nie służy naszemu zdrowiu. Szczególnie uważać powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca.
3. Przepis na kiszone pomidory
Przygotowanie kiszonych pomidorów jest naprawdę proste, a potrzebne składniki znajdziemy praktycznie w każdym sklepie. Ilość i rodzaj przypraw zależy od naszego gustu, więc orientacyjnie należy zaopatrzyć się w:
- pomidory,
- chrzan, najlepiej wraz z liśćmi,
- czosnek,
- gorczycę,
- koper włoski,
- ziele angielskie,
- niejodowaną sól kamienną (łyżka na litr wody).
Umyte pomidory umieszczamy wraz z przyprawami w dużych słoikach, a następnie zalewamy wystudzoną solanką. Słoiki przez tydzień trzymamy w temperaturze pokojowej. Po tym czasie nasze pomidory są gotowe.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl