Nigdy nie pij na pusty żołądek. Gorzko tego pożałujesz
Lekarze od dawna ostrzegają przed zgubnymi skutkami nadmiernego spożywania alkoholu. Ten napój staje się jeszcze bardziej szkodliwy, jeśli pijemy go na pusty żołądek. Dowiedz się, dlaczego należy tego unikać.
1. Skutki picia alkoholu na pusty żołądek
Spożywanie alkoholu na czczo, czy minimum osiem godzin od zjedzenia ostatniego posiłku jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie jest z sięganiem po napój zawierający procenty, kiedy doskwiera nam uczucie głodu. W ten sposób w bardzo krótkim czasie alkohol ląduje w jelicie grubym, przez co jest błyskawicznie wchłonięty do naszego krwiobiegu.
W efekcie negatywne skutki, jakie niesie ze sobą picie alkoholu, są znacznie szybciej i bardziej intensywnie przez nas odczuwalne. W takiej sytuacji łatwo jest o przedawkowanie, co może wiązać się z utratą równowagi, świadomości, a w ekstremalnych przypadkach - nawet życia.
Poza tym picie na pusty żołądek podrażnia układ pokarmowy i wywołuje takie dolegliwości jak mdłości, wymioty czy bóle brzucha.
Regularne spożywanie alkoholu w ten sposób, może doprowadzić do uszkodzenia dwunastnicy i błony śluzowej żołądka. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest picie na czczo mocnych trunków w połączeniu ze słodkimi napojami gazowanymi.
2. Co zjeść przed wypiciem alkoholu?
Im dłużej alkohol pozostanie w naszym żołądku, tym później zostaje przetransportowany do krwi. Dlatego zanim rozpoczniemy zakrapianą imprezę, lepiej coś zjeść.
Żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków picia, warto sięgać po takie produkty jak jajka, sery, ryby, rośliny strączkowe oraz owoce i warzywa. Z kolei unikać należy zbyt obfitych, ciężkostrawnych, tłustych i smażonych potraw, które w parze z alkoholem dodatkowo obciążają naszą wątrobę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl