Nowy grzyb w polskich lasach. Tu znajdziesz go najwięcej
Miłośnicy grzybobrania już snują plany i marzenia na temat okazów, które uda się wypatrzyć podczas kolejnego wypadu. W polskich lasach pojawił się jednak nowy gatunek, który warto również wypatrywać.
1. Borowik amerykański w polskich lasach
Listę poszukiwanych okazów warto wzbogacić o borowika amerykańskiego, który do naszych lasów zawitał stosunkowo niedawno. Mowa o gatunku Aureoboletus projectellus, znanym też jako złotak wysmukły i borowik wrzosowy.
Choć znany od niedawna, ten gatunek zdążył już zyskać grono osób, które wręcz przepadają za jego smakiem. Kapelusz borowika amerykańskiego ma jasnobrązową barwę, a trzon może mieć kremowy lub beżowy kolor.
Złotaka wysmukłego poznamy po charakterystycznych pionowych bruzdach, które znajdują się na trzonie. Z kolei na brzegach kapelusza można zauważyć uwypuklenia. Grzyb pokryty jest suchą skórą, która robi się nieco lepka pod wpływem wilgoci.
Rurki borowika amerykańskiego mają zielono-żółtą barwę, a miąższ jest jasnoróżowy. Tego gatunku najlepiej poszukiwać w towarzystwie sosen i na wrzosowiskach. Najczęściej spotykany jest na terenach nadmorskich oraz Podlasiu.
2. Przygotowanie i wartości odżywcze
Borowik amerykański jest gatunkiem jadalnym, stanowi cenne źródło łatwo przyswajalnego białka, witamin i minerałów. Zawiera żelazo, fosfor, wapń, selen, magnez, jod, a także witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i PP.
Grzyb jest niskokaloryczny, w 100 g znajduje się około 50 kcal. Można go przygotować na wiele sposobów. Doskonale sprawdzi się jako składnik zup, sosów, można go suszyć, marynować i kisić, a nawet mrozić.
Ze względu na obecność błonnika w postaci ciężkostrawnej chityny, złotaka wysmukłego nie powinny spożywać dzieci poniżej 6. roku życia. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym również powinny unikać borowików amerykańskich.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl