Obiecujące wyniki badań. Popularny napój zbija cukier
Choć liczy sobie już dwa tysiące lat, to dopiero niedawno podbiła serca Polaków. To dobra wiadomość, bo kombucha ma znacznie więcej właściwości prozdrowotnych. Może chronić przed cukrzycą lub wspomagać jej leczenie.
1. Kombucha może zapobiegać cukrzycy?
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Georgetown University School of Health, University of Nebraska-Lincoln oraz MedStar Health sugerują, że regularne spożywanie napoju o nazwie kombucha może przynieść korzyści zdrowotne dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
Eksperci zauważyli, że u osób, które przez miesiąc regularnie spożywały ten fermentowany napój, doszło do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Średni poziom glukozy we krwi na czczo spadł z 164 do 116 mg/dl po czterech tygodniach spożywania napoju.
Badacze przeprowadzili szczegółową analizę składu mikroorganizmów obecnych w kombuchy podawanej uczestnikom badania. Odkryli, że napój zawiera głównie bakterie kwasu mlekowego i kwasu octowego, a także drożdże Dekkera. To właśnie te składniki mogą w największym stopniu wpływać na obniżenie poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca jest poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie. W Polsce, według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na cukrzycę choruje prawie trzy miliony osób, co stanowi blisko osiem proc. społeczeństwa. Cukrzyca jest również czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju wielu innych schorzeń, takich jak choroby serca czy niewydolność nerek.
2. Pij na zdrowie. Dlaczego warto sięgać po kombuchę?
Napój ten liczy sobie już dwa tysiące lat, ale jego popularność wzrosła dramatycznie zaledwie dekadę temu. Jak wskazują eksperci z Cleveland Clinic, światowa sprzedaż kombuchy wzrosła z milionów do miliardów. To gazowany, lekko kwaskowaty napój uzyskiwany ze słodzonej herbaty poddanej fermentacji przy pomocy tzw. grzybka herbacianego.
Kombuchy przypisuje się również właściwości odchudzające, immunostymulujące i przeciwzapalne. Wszystko dzięki temu, że jest źródłem polifenoli. - Wiadomo, że polifenole działają jako silne przeciwutleniacze w organizmie i zmniejszają stany zapalne, które są przyczyną wielu chorób i schorzeń – mówi cytowana przez Cleveland Clinic dietetyczka Maxine Smith. - A proces fermentacji faktycznie zwiększa ilość polifenoli.
Dietetyczka podkreśla, że samo picie fermentowanego napoju "nie stłumi stanu zapalnego w organizmie". Ekspertka radzi, by kombucha stała się elementem przeciwzapalnego sposobu odżywiania opartego na diecie śródziemnomorskiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl