Trwa ładowanie...

Objaw wybudza ze snu i nie daje spokoju. Oto możliwa przyczyna

Avatar placeholder
Dominika Najda 09.12.2023 19:23
W nocy dopada cię wilczy głód? Istnieje kilka czynników, które wpływają na wzmożony apetyt o tej porze
W nocy dopada cię wilczy głód? Istnieje kilka czynników, które wpływają na wzmożony apetyt o tej porze (Getty Images)

Napady głodu nocą mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli próbujesz stracić na wadze i starasz się wytrwać w postanowieniu, by nie podjadać. Okazuje się jednak, że istnieje wiele powodów, dla których wilczy głód spędza ci sen z powiek.

spis treści

1. Nocne napady głodu

Specjalista snu Jeff Kann wyjaśnił kilka możliwych przyczyn, dla których pojawiają się nocne napady głodu. Jedną z nich jest restrykcyjna dieta. Jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości kalorii, może zacząć się o nie dopominać w najmniej stosownym momencie.

Szybko spożywane posiłki, niedbałe jedzenie - również może spowodować, że dopada nas nocą głód. Organizm mógł nie zarejestrować, że uraczyliśmy go posiłkiem. Wpływ może mieć też pora jedzenia i post przerywany.

Zobacz film: "Psychodietetyk wyjaśnia, dlaczego ciąglemy ciągły głód"

Za napady głodu może być odpowiedzialna niezbilansowana dieta. Niedobory pewnych składników mogą również objawiać się nocnymi napadami głodu. Gwałtowny spadek cukru również może być winowajcą.

Sięganie po kaloryczne napoje to kolejna przyczyna nocnego podjadania. Nie zapewniają one uczucia sytości, a niektóre dodatkowo podnoszą poziom cukru we krwi, co później prowadzi do jego gwałtownego spadku.

2. Przyczyny szukaj w trybie życia

Przyczyn nocnych napadów głodu należy szukać także w naszym stylu życia. Intensywny wysiłek fizyczny tuż przed snem może mocno pobudzić apetyt. Niewystarczające nawodnienie również objawia się w ten sposób.

Wilczy głód może po pojawić się po rzuceniu palenia. Zrezygnowanie z wyrobów nikotynowych często objawia się wzmożonym apetytem. Z kolei alkohol zaburza nasze uczucie sytości.

Stres to kolejny czynnik, który wpływa na potrzebę podjadania - kortyzol podnosi apetyt. Czasem winny jest rozregulowany zegar biologiczny, przez co głód pojawia się o nietypowych porach.

Istnieją także czynniki, które nie do końca zależą od nas. Cykl menstruacyjny, ciąża i karmienie piersią - one też wpływają na nasz apetyt. Ekspert zwraca również uwagę na to, że zażywanie niektórych leków także prowadzi do nieoczekiwanych napadów głodu, np. nocą.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze