Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Objawy niedoboru serotoniny

Avatar placeholder
04.02.2022 23:04
Objawy niedoboru serotoniny
Objawy niedoboru serotoniny (123RF)

Wydzielana w podwzgórzu mózgowym serotonina nazywana jest hormonem szczęścia. Jest odpowiedzialna nie tylko za pozytywny nastrój, ale także wpływa na apetyt, trawienie, pamięć oraz sen. U osób z niedoborem tego hormonu pojawiają się przede wszystkim problemy związane z pogorszeniem humoru, dekocentracją, przejawami agresji, ale też zaburzeniami odżywiania. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że brakuje nam serotoniny?

spis treści

1. Bezsenność

Jak wykazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Bostonie, niedobór serotoniny może wywołać problemy z zasypianiem. Jeśli budzisz się kilka razy w nocy, a zaśnięcie zajmuje ci nawet kilka godzin, może to wskazywać na niedobór tego hormonu. Jest to najczęstszy objaw deficytu serotoniny.

Dowiedz się więcej:

Zobacz film: "Hormony a zachowanie"

2. Depresja

Na tę chorobę cierpi 120 milionów osób na świecie, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza ją do jednych z najbardziej poważnych schorzeń. Serotonina jest odpowiedzialna za regulację nastroju i emocji, a jej niedobór może wywołać zaburzenia depresyjne czy stany lękowe. Warto wiedzieć, że depresja nie jest zależna tylko i wyłącznie od deficytu tego hormonu, jednak odpowiednie stężenie tego hormonu może pomóc w złagodzeniu objawów.

3. Wzmożone łaknienie

Nadmierny apetyt, zwłaszcza na słodkie produkty? Być może masz problem ze zbyt niskim poziomem serotoniny. Niedobór hormonu powoduje, że organizm domaga się składników, które mogłyby zaspokoić deficyt. Jak wiadomo, po zjedzeniu czekolady czy słodkiego deseru, w mózgu produkowana jest serotonina, przez co odczuwamy błogą przyjemność.

Wzmożone łaknienie to jeden z objawów niedoboru serotoniny
Wzmożone łaknienie to jeden z objawów niedoboru serotoniny

4. Niska samoocena

Oprócz wahań nastroju czy zachowań agresywnych, przy niedoborze serotoniny pojawić się może także spadek samooceny. Z badań wynika, że u osób, które przyjmują leki serotoninergiczne zauważono większą pewność siebie, a tym samym polepszenie relacji międzyludzkich.

Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój
Pokarmy szczęścia. Jedzenie, które poprawia nastrój [6 zdjęć]

Jedna z najdroższych przypraw na świecie skutecznie poprawia nastrój. Wykazali to irańscy naukowcy,

zobacz galerię

5. W jaki sposób zwiększyć poziom serotoniny?

Zwykle osoby z niedoborem serotoniny sięgają po specjalne leki. Zanim to zrobimy, warto wypróbować naturalne metody, dzięki którym stężenie hormonu szczęścia wzrośnie. Oto niektóre z nich:

  • Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zapewnia lepsze samopoczucie, a światło słoneczne jest najlepszym źródłem witaminy D, która także korzystnie wpływa na nasz organizm.
  • Ćwiczenia fizyczne w ogromnym stopniu przyczyniają się do równowagi poziomu serotoniny w organizmie, a także eliminują stres, łagodzą depresję i poprawiają nastrój.
  • Spożywanie produktów zawierających tryptofan (aminokwas, z którego powstaje serotonina), czyli jaj, sera, ananasa, tofu, łososia, nasion i orzechów oraz indyka.
Spożywanie produktów zawierających tryptofan może zwiększyć poziom serotoniny
Spożywanie produktów zawierających tryptofan może zwiększyć poziom serotoniny (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze