Trwa ładowanie...

Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Jest jednak jedno "ale"

Avatar placeholder
19.03.2024 12:47
Czy ekstrakt z czerwonego ryżu może zastąpić statyny?
Czy ekstrakt z czerwonego ryżu może zastąpić statyny? (Getty Images)

Statyny to jedne z najczęściej stosowanych leków, ale ich działanie od lat budzi ogromne emocje. Pacjenci boją się je przyjmować przede wszystkim ze względu na potencjalne ryzyko skutków ubocznych. Wielu woli sięgnąć po "naturalne metody leczenia".

spis treści

1. Statyny budzą wiele kontrowersji

Stosowanie statyn jest zalecane w celu obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, zwłaszcza wyjątkowo szkodliwej frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu.

Leki stosuje się przede wszystkim u pacjentów z rozpoznaną chorobą na tle miażdżycy, jak choroba niedokrwienna serca oraz w przypadku osób, u których poziom cholesterolu jest zwiększony pomimo stosowania prawidłowej diety.

Statyny cieszą się złą sławą ze względu na potencjalne ryzyko skutków ubocznych. Wśród możliwych działań niepożądanych wymienia się m.in. miopatie, czyli zespoły objawów wynikające z uszkodzenia mięśni. Do działań ubocznych zgłaszanych przez pacjentów należą też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Podczas stosowanie leków konieczne jest regularne badanie poziomu enzymów wątrobowych.

Zobacz film: "Napój z kombuchy szkodzi tak samo jak energetyk"
Ekstrakt z czerwonego ryżu pomaga przy wysokim poziomie cholesterolu
Ekstrakt z czerwonego ryżu pomaga przy wysokim poziomie cholesterolu (Getty Images)

2. Ekstrakt z czerwonego ryżu - jak działa?

Wielu pacjentów wbrew zaleceniom lekarzy odmawia stosowania statyn lub odstawia leki, kiedy tylko poczują się lepiej. Część szuka alternatywnych rozwiązań, jak np. ekstrakt z czerwonego ryżu, który jest promowany przez producentów jako całkowicie bezpieczny "zamiennik" statyn.

Popularyzatorka wiedzy o zdrowiu, pielęgniarka Aneta Jędrzejewska - wskazuje na różnice.

- Ekstrakt z czerwonego ryżu zawiera monakolinę K, która jest naturalnym produktem fermentacji ryżu przy użyciu drożdży, natomiast lowastatyna jest dokładnie tym samym. Różnica między ekstraktem z czerwonego ryżu dostępnego w formie suplementów diety, a statynami dostępnymi na receptę polega na tym, że zawartość lowastatyny w lekach jest zazwyczaj wyższa oraz jej ilość jest standaryzowana - tłumaczy.

Jędrzejewska przypomina też, że producent leku ma obowiązek umieścić w ulotce listę możliwych skutków ubocznych, natomiast producent suplementów diety może te informacje pominąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze