Oczyszczający, ziołowy napar na wątrobę
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele, dlatego to o nią powinniśmy dbać szczególnie. Jednym z jej zadań jest detoksykacja organizmu ze szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii czy udział w procesach trawiennych. Poznaj prosty przepis na oczyszczający napar, który przygotujesz samodzielnie.
1. O wątrobę trzeba dbać
Współczesny człowiek żyje coraz szybciej. Najczęściej jemy w pośpiechu, nierzadko sięgając po żywność przetworzoną pełną związków chemicznych, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. W rezultacie cierpi na tym wątroba, która nie regeneruje się tak, jak powinna.
Pomóc mogą zioła, które pozytywnie wpłyną na pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego. Ziołolecznictwo polecane jest również osobom z osłabioną odpornością. Wybierajmy spośród tych ogólnodostępnych.
Poznaj zioła, które z powodzeniem możesz mieszać i zaparzać. Tylko regularne picie naparu, najlepiej przed snem, pozwoli na oczyszczenie wątroby z toksyn i poprawę jej funkcjonowania.
2. Ostropest plamisty
Ostropest plamisty to zioło, w którym znajdziemy witaminę C oraz składniki mineralne: potas, selen, magnez czy wapń. To źródło flawonoidów wykazujących właściwości przeciwutleniające oraz kwasu linolenowego pełnego kwasów omega-3.
W składzie ostropestu znajduje się sylimaryna, która zwiększa obecność glutationu. Jest to jedno z białek mieszczących się w wątrobie, silny antyoksydant hamujący namnażanie się szkodliwych wolnych rodników.
Roślina przeciwdziała także zniszczeniom powodowanym przez alkohol oraz wykazuje właściwości antynowotworowe. Napar z zioła warto pić podczas kuracji antybiotykowej.
3. Boldo
Boldo to zioło pochodzące z Ameryki Południowej. Swój aromat, wielu osobom przypominający środki stosowane do dezynfekcji, zawdzięcza olejkom eterycznym. To bogactwo flawonoidów, garbników oraz soli mineralnych.
Boldo pobudza produkcję śliny, soku żołądkowego i żółci. Dzięki swoim właściwościom leczy wzdęcia, chroni wątrobę, pobudza trawienie i przyspiesza metabolizm oraz pozytywnie wpływa na infekcje układu moczowego.
Zioło jest antybakteryjne, antygrzybiczne i łagodnie uspokajające. Polecane jest również mamom karmiącym piersią, ponieważ pobudza laktację.
W jego składzie znajdziemy również askarydol – substancję, która niszczy robaki żyjące w jelitach.
4. Mniszek lekarski
Rośliną, która pozytywnie wpływa nie tylko na wątrobę, ale i na nerki, jest mniszek lekarski. Oczyszcza on organizm z substancji toksycznych i pobudza te ważne narządy do wzmożonej pracy.
Mniszek lekarski jest moczopędny, działa przeczyszczająco oraz leczy niestrawność. To bogactwo garbników, składników mineralnych (potas, krzem czy magnez) oraz witamin C i B.
5. Dziurawiec
Pozytywne działanie na wątrobę wykazuje również żółciopędny dziurawiec (inna nazwa to ziele świętojańskie). Dzięki zawartości flawonoidów rozkurcza on drogi żółciowe, tym samym zapobiegając powstawaniu kamieni. Ziele wpływa na trawienie, więc warto go stosować po zbyt dużym i tłustym posiłku.
Dziurawiec to zestaw kwasów organicznych, pektyny, cukrów, choliny, olejków eterycznych, żywicy oraz soli mineralnych. To również źródło witamin A i C.
6. Oczyszczający napar
Mieszankę ziół umieszczamy w szklance, którą zalewamy 100 ml wrzącej wody. Zaparzamy pod przykryciem i pijemy po lekkim wystudzeniu. Do naparu możemy dodać sok z cytryny. Zioła najlepiej pić przed snem, ponieważ do regeneracji wątroby dochodzi nad ranem.