Odtruwa organizm jak żadne inne warzywo. Włosi wiedzą to od dawna
Włosi go uwielbiają. Fenkuł to mniej popularna nazwa kopru włoskiego. Roślina ma szereg właściwości zdrowotnych i charakterystyczny posmak. Jak fenkuł wpływa na nasz organizm i dlaczego warto go spożywać?
1. Nie tylko herbatka z kopru włoskiego
Koper włoski należy do rodziny selerowatych i praktycznie każda jego część jest jadalna. Szczególnie polecany jest osobom na diecie, ponieważ zawiera mało kalorii, a pełno w nim błonnika, witamin i minerałów.
Dodanie fenkułu wzbogaci smak wielu potraw. Jego charakterystyczny smak i zapach wynika z obecności lotnych olejków znajdujących się w nasionach. To warzywo o niskim indeksie glikemicznym wynoszącym 15.
W przeszłości koper włoski był stosowany jako roślina lecznicza. Wykorzystywano jego rozkurczowe i moczopędne właściwości. Doskonale wspomaga także trawienie i łagodzi wzdęcia.
Sprawdzi się na bóle brzucha, jest to także naturalny środek na zmniejszenie apetytu. Fenkuł jest źródłem antyoksydantów, które zmniejszają stres oksydacyjny i neutralizują wolne rodniki.
2. Warzywo o wielu właściwościach
Koper włoski pomaga nie tylko na dolegliwości żołądkowe. Zawarte w nim składniki poprawiają odporność i pomagają zwalczać infekcje. Warzywo łagodzi także kaszel i działa wykrztuśnie.
Spożywanie go to świetny sposób na walkę ze stanami zapalnymi oraz poprawę funkcjonowania wątroby i oczyszczenie jej z toksyn. Obecność błonnika i potasu obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.
Fenkuł jest zarówno świetnym dodatkiem, jak i samodzielnym daniem. Bulwy można podawać w dowolny sposób. Z suszonych owoców można z kolei przygotować napar, taka herbatka szczególnie polecana jest na poprawę trawienia.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl