Olej kartamusowy w profilaktyce chorób serca
Pismo ''Clinical Nutrition'' przedstawiło wyniki badania, które wskazują, iż codzienne przyjmowanie łyżeczki oleju kartamusowego pomaga zmniejszać ryzyko chorób serca u osób, które cierpią na otyłość i cukrzycę typu 2.
1. Czym jest olej kartamusowy?
Olej kartamusowy otrzymywany jest z owoców krokosza barwierskiego. Jest on źródłem kwasu linolowego, czyli jednego z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Już w latach 60. XX wieku odkryto jego pozytywny wpływ na organizm. Naukowcy wykazali wtedy, że zmniejsza ryzyko chorób serca, jednak olej nie zyskał dużej popularności - więcej osób stosowało suplementy zawierające kwasy omega-3. W ostatnim czasie badacze z Uniwersytetu Stanowego Ohio zanotowali, iż przyjmowanie oleju kartamusowego sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
2. Olej kartamusowy a czynniki ryzyka chorób serca
Naukowcy postanowili przeprowadzić badanie właściwości oleju z krokosza, w którym udział wzięły kobiety po menopauzie, cierpiące na otyłość i cukrzycę. W trakcie badania jego uczestniczki włączyły ten olej roślinny do swojej diety w dawce jednej łyżeczki dziennie.
Po dwunastu tygodniach eksperymentu u pacjentek zaobserwowano 14 proc. wzrost poziomu dobrego cholesterolu (HDL) oraz adiponektyny, czyli polipeptydowego hormonu, który wpływa na przemianę glukozy i kwasów tłuszczowych, a także na wrażliwość na insulinę (co sprzyja również spalaniu tkanki tłuszczowej).
Kolejne cztery tygodnie przyjmowania oleju kartamusowego przyniosły zmniejszenie poziomu białka C-reaktywnego, będącego markerem stanu zapalnego w organizmie, a także hemoglobiny glikowanej (HbA1C), która ma związek z długotrwałym podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.
Naukowcy podkreślają, iż olej kartamusowy sam w sobie nie uchroni przed chorobami serca, jednak może okazać się bardzo pomocny jako uzupełnienie terapii profilaktycznej. Polecany jest osobom, które znajdują się w grupie ryzyka rozwoju chorób krążenia, czyli np. miały w rodzinie przypadki chorób, mają podwyższone ciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl