Oleolux — zdrowa alternatywa dla masła. Przepis dr Budwig
Z połączenia czterech składników, w tym dwóch najzdrowszych olejów: kokosowego i lnianego, otrzymujemy oleolux — produkt przypominający smalec, który można stosować jako zamiennik masła do smarowania pieczywa. Stanowi on element diety, której autorką jest dr Johanna Budwig.
Oleolux to zdrowy tłuszcz spożywczy, który można dodawać również do kasz, zup i warzyw. Bez problemu możemy go przygotować samodzielnie w domu. Co ważne, wszystkie użyte produkty powinny być ekologiczne.
1. Jak przygotować oleolux?
Lista składników:
- 250 gramów oleju kokosowego,
- 125 ml oleju lnianego,
- 10 ząbków czosnku,
- cebula.
Przeczytaj także
Sposób przygotowania:
Wlewamy olej lniany do szklanej miseczki i wkładamy do zamrażarki celem schłodzenia. W tym czasie przekrojoną na pół cebulę podgrzewamy na oleju kokosowym (rozgrzanym do temperatury 100 stopni) na patelni stalowej (nie z teflonu) do momentu, aż się zezłoci (około 15 minut).
Dorzucamy ząbki czosnku pokrojone w plastry i dalej podgrzewamy, aż staną się złociste (przez 3 minuty). Następnie przez sitko przelewamy ciepły tłuszcz do naczynia i odstawiamy do wystygnięcia. Powinien osiągnąć temperaturę ludzkiego ciała. Na koniec dodajemy do niego schłodzony olej lniany. Mieszamy, aż składniki dobrze się połączą. Gdy zmieni konsystencję na stałą, będzie przypominać smalec.
Tak przygotowany oleolux (zwany też oleoloxem) — zamiennik masła — przechowujemy w zamkniętym szklanym naczyniu w lodówce (słoik i nakrętka powinny być wygotowane). Należy pamiętać, aby przed użyciem nie podgrzewać go dłużej niż minutę ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym. Najlepiej dodawać go do już ugotowanych potraw.
Olej kokosowy zawiera 90 proc. nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu podnosi odporność tej mieszanki na wysoką temperaturę. Stabilność oksydacyjną tego tłuszczu zwiększają również warzywa — cebula i czosnek (zatem ich rola nie ogranicza się tylko do aromatyzowania mikstury).
2. Oleolux — właściwości
Pozytywny wpływ oleoluxu na organizm człowieka to wynik właściwości jego składników: oleju kokosowego i lnianego.
Olej kokosowy ma pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd (wykazuje właściwości odchudzające, zaleca się go szczególnie osobom z otyłością brzuszną). Zawarte w nim cząsteczki tłuszczów nasyconych nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto przyspiesza trawienie i syci na długo. Olej kokosowy ma korzystny wpływ na układ krążenia, co sprawia, że minimalizuje ryzyko zawału serca. Reguluje również poziom cukru we krwi, zatem polecany jest osobom narażonym na cukrzycę. Co więcej, olej kokosowy to naturalny antybiotyk — zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Obecne w nim tłuszcze pozytywnie oddziałują na pracę mózgu.
Natomiast olej lniany jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu, m.in. obniżają poziom cholesterolu we krwi. Dzięki nim nerki, narządy rozrodcze, układ pokarmowy i oddechowy działają prawidłowo. Dostarcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A i E o działaniu antyoksydacyjnym) oraz luteiny. Witamina E zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Ponadto olej lniany pomaga w chorobie wrzodowej i stanach zapalnych jelit, ponieważ wzmacnia błony śluzowe układu pokarmowego.
2.1. Dieta dr Budwig — zasady
Dr Johanna Budwig opracowała dietę olejowo-białkową z myślą o osobach chorych na nowotwór i inne schorzenia cywilizacyjne, m.in. otyłość brzuszną, nadciśnienie, z nieprawidłowym stężeniem cukru we krwi. Przestrzeganie zasad żywienia, które proponuje niemiecka biochemiczka, to jeden ze sposobów na oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji.
Przede wszystkim dr Budwig zaleca wyeliminować z menu tłuszcze, takie jak margaryna, masło, oleje roślinne, majonez i smalec. W kuchni można wykorzystywać olej lniany, kokosowy, z pestek dyni czy kiełków pszenicy (dobre tłuszcze to podstawa odżywiania). Nazwa diety to konsekwencja zalecenia spożywania tłuszczów z dobrym białkiem, na przykład chudym twarogiem.
Przeczytaj także
Oprócz tego należy wyeliminować z jadłospisu substancje poprawiające smak potraw i środki konserwujące, a także produkty wysoko przetworzone. Dr Budwig zaleca jeść wyłącznie te ekologiczne: świeże warzywa, ryby, owoce, a także siemię lniane i pić sok z kiszonej kapusty. Elementem tej diety oprócz oleoluxu jest pasta przygotowana z oleju lnianego, sera białego odtłuszczonego, ziół, czosnku i soli. W przypadku cięższych schorzeń należy przyjmować 6 łyżek dziennie, profilaktycznie - 2.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.