Trwa ładowanie...

Orzeźwia, dodaje energii i chroni serce. Obniży poziom cholesterolu

Avatar placeholder
12.08.2023 13:50
Słodki napój kishmish ma niesamowite właściwości
Słodki napój kishmish ma niesamowite właściwości (Getty images)

Odświeżający i zdrowy napój bez cukru ani miodu, ale o słodkim smaku? Oto kishmish, woda rodzynkowa.

spis treści

1. Woda rodzynkowa

Woda rodzynkowa wyróżnia się zdolnością neutralizowania wolnych rodników, co przypisywane jest wysokiej zawartości flawonoidów i polifenoli, które naturalnie występują w rodzynkach. Działają jak tarcza ochronna dla naszych komórek, chroniąc je przed uszkodzeniami, które mogłyby doprowadzić do rozwoju różnych schorzeń.

Polifenole obecne w napoju przyczyniają się więc m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca i minimalizuje ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Spożycie kishmish sprzyja również zdrowiu układu trawiennego. Rodzynki są doskonałym źródłem błonnika, a więc spożywanie wody na ich bazie wspiera prawidłowe trawienie, wpływa na regulację ruchów jelit i pomaga zminimalizować problemy z zaparciami.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Napój nie tylko zaspokaja pragnienie i zapewnia uczucie sytości, ale także dostarcza organizmowi kluczowych składników odżywczych, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, magnez, potas, czy żelazo i jest doskonałym źródłem naturalnej energii. Zawarte w rodzynkach węglowodany i naturalne cukry szybko przyswajane przez organizm, dostarczają błyskawicznego zastrzyku energii, co może przyczynić się do poprawy wytrzymałości i wzmocnienia sił witalnych.

Warto jednak pamiętać, spożywanie rodzynek oraz picie kishmish może nie być wskazane dla osób z cukrzycą czy nietolerancją fruktozy. Poza tym nawet najzdrowszy napój powinien być częścią zróżnicowanej diety, a nie jej zastępcą.

2. Przepis na wodę rodzynkową

Jak w takim razie przygotować kishmish? Wystarczy szklanka suszonych rodzynek i 4-5 szklanek wody. Opcjonalnie można dodać również miód lub sok z cytryny.

Pierwszym krokiem jest zanurzenie rodzynek w wodzie na co najmniej 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Można użyć ciepłej wody, aby przyspieszyć proces namaczania. Następnie, po odcedzeniu wody, należy namoczone rodzynki przełożyć do blendera, dodać świeżą wodę i zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji. Wówczas można również dołożyć dodatki – wspomniany miód lub cytrynę.

Po wymieszaniu wystarczy przelać napój do dzbanka lub butelki i przechowywać w lodówce. Najlepiej smakuje w formie schłodzonej!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze