"Papryka w ciąży". Czy to niebezpieczna mutacja?
Mała papryka wewnątrz dużej – taki widok po przekrojeniu papryki może nieco zdziwić, a nawet zaniepokoić. Choć niektórzy żartują, że to "papryka w ciąży", pojawiają się pytania, czy można ją bez strachu jeść. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości.
1. Papryka w papryce – co to takiego?
Papryka w papryce - co to takiego? Czy jest bezpieczna do jedzenia?
"Papryka z sercem", "dziwna papryka", "papryka w ciąży" – to kilka z humorystycznych określeń, które przemykają przez myśl na widok takiej nietypowej papryki, która zamiast pestek ma w środku niewielką narośl.
Ta niewielka papryczka w środku dużej to efekt zaburzenia hormonalnego, które najczęściej powstaje już na etapie kwitnienia rośliny. Dochodzi do niego w sytuacji, gdy w miejscu uprawy jest zbyt wilgotno, za ciemno lub panuje za wysoka temperatura.
2. Mała papryka w dużej papryce
Niektórzy boją się, że taka mała papryka znajdująca się wewnątrz dużej to efekt stosowania dużej ilości sztucznych nawozów i chemikaliów, które zaburzyły naturalny wzrost rośliny. Okazuje się jednak, że to wynik nadmiernego rozrostu komórek.
Zdarza się, że w psiankowatych – w tym w paprykach – komórki nadmiernie się namnażają, co prowadzi do powstawania zgrubień czy narośli wewnątrz, jak i na zewnątrz rośliny.
Nie jest to jednak wynik stosowania nawozów czy "choroba", przez którą zjedzenie owocu lub warzywa byłoby szkodliwe. Fachowo proces namnażania się komórek nazywa się proliferacją.
3. "Papryka w ciąży". Czy można ją jeść?
Warto pamiętać, że te nieco dziwacznie wyglądające części są w pełni jadalne, tak samo jak dojrzała, standardowa papryka. Nie trzeba więc się zastanawiać, czy zjedzenie papryki z małą papryką w środku na pewno jest bezpieczne. Ani wyrzucać tej małej – można ją wykorzystać w ten sam sposób, jak resztę, czyli dorzucić do garnka, sałatki lub schrupać na surowo z humusem. Na zdrowie!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl