Trwa ładowanie...

Picie zbyt dużej ilości kawy zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania

Na łamach czasopisma "Nutritional Neuroscience" ukazały się badania międzynarodowego zespołu naukowców, które dowodzą, że picie zbyt dużej ilości kawy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem demencji i mniejszą objętością mózgu. Analiza dotyczyła 17 702 osób w wieku 37-73 lat pracujących w brytyjskim oddziale Biobanku.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

spis treści

1. Postanowili zbadać wpływ kawy na mózg i układ nerwowy

"Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Roczna globalna konsumpcja przekracza 9 milionów ton. Ważne jest zatem, byśmy rozumieli jej wpływ na zdrowie" - podkreśla przewodnicząca badań, dr Kitty Pham z University of South Australia.

Obok Pham udział w badaniach wzięli także inni naukowcy z Australii, Etiopii i Wielkiej Brytanii, którzy przeanalizowali dane ponad 17 tys. osób, które codziennie piły kawę. W badaniach wskazano powiązanie między spożyciem kawy a objętością mózgu oraz m.in. ryzykiem udaru, demencji.

Picie zbyt dużej ilości kawy zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania
Picie zbyt dużej ilości kawy zwiększa ryzyko demencji. Nowe badania (Getty Images)

2. Większe ryzyko demencji

Okazało się, że osoby, które spożywały ponad 6 filiżanek kawy dziennie, miały o 53 proc. większe ryzyko wystąpienia demencji. Związek kawy z ryzykiem udaru był mniej widoczny.

"Po uwzględnieniu wszelkich możliwych zmiennych zauważyliśmy, że konsumpcja większych ilości kawy jest w istotnym stopniu powiązana z mniejszą objętością mózgu. Picie ponad 6 filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko demencji i udaru" - dodaje Pham.

Warto podkreślić, że dane te nie dotyczą osób, które piją kawę w małych ilościach.

"Zwykle ludzie piją 1-2 filiżanki kawy dziennie. [...] Jeśli jednak zauważymy, że zbliżamy się do 6 filiżanek dziennie, powinniśmy poważnie zastanowić się nad każdą kolejną filiżanką"" – stwierdziła jedna z badaczek, profesor Elina Hypponen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.