Trwa ładowanie...

Pierwiastek życia. Zapewnia bujne włosy, chroni przed zawałem

Avatar placeholder
09.07.2023 20:53
Chroni przed miażdżycą, a także zadba o kondycję włosów. Nazywa się go pierwiastkiem życia
Chroni przed miażdżycą, a także zadba o kondycję włosów. Nazywa się go pierwiastkiem życia (Getty Images)

Krzem, zaraz po tlenie, jest pierwiastkiem, który najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku. Jest on niezwykle popularny jako suplement diety, szczególnie w przypadkach, gdy pojawiają się problemy z łamliwością paznokci czy wypadaniem włosów. Badania naukowe sugerują jednak, że krzem może mieć znacznie szersze zastosowanie i korzyści dla zdrowia.

spis treści

1. Krzem chroni przed miażdżycą i demencją

Krzem jest pierwiastkiem, który odgrywa kluczową rolę w ochronie przed miażdżycą i demencją. Jest on powszechnie stosowany jako składnik wielu suplementów diety, które można znaleźć na półkach aptek.

W rzeczywistości krzem jest nazywany pierwiastkiem życia, ponieważ występuje w prawie każdej tkance naszego ciała. Jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, która odpowiada za skórę, śluzówkę, naczynia krwionośne, ścięgna, ale także stawy i kości, a nawet zastawki serca.

Krzem odgrywa kluczową rolę w procesie syntezy kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego, co ma korzystny wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Z tego powodu, krzem jest często zalecany osobom narażonym na złamania oraz pacjentom po operacjach chirurgicznych związanych z kośćmi. Dodatkowo krzem zwiększa wchłanialność wapnia, który jest kluczowym minerałem dla zdrowia kości.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Mimo wielu korzyści płynących z suplementacji krzemem, rzadko mówi się o tym, że może on być istotnym narzędziem w profilaktyce miażdżycy. Zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej i poprawia elastyczność żył, co może chronić przed zawałem serca i udarem mózgu.

Jednak to nie koniec korzyści płynących z krzemu. W jednym z badań naukowcy odkryli, że krzem wiąże się z toksycznym glinem aluminium, uniemożliwiając mu wchłanianie się w przewodzie pokarmowym. Jest to szczególnie istotne w dobie wszechobecnego aluminium, które znajduje się w garnkach, folii spożywczej, puszkach na żywność czy napojach.

Aluminium jest szczególnie szkodliwe dla układu nerwowego i może sprzyjać rozwojowi schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Może też szkodzić układowi krwionośnemu, kostnemu, a nawet oddechowemu.

Źródłem krzemu są pełnoziarniste produkty zbożowe
Źródłem krzemu są pełnoziarniste produkty zbożowe (Pixabay)

2. Gdzie znajdziemy krzem?

Niedobór krzemu w organizmie może objawiać się poprzez pozbawione blasku i przerzedzone włosy, problemy skórne, w tym skłonność do infekcji grzybiczych skóry, cellulit, łupież, gorsza kondycja stawów oraz kości. Osoby, które są bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych, a także kobiety, u których występują obfite i bolesne miesiączki, mogą podejrzewać u siebie niedobór krzemu.

Krzem można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Są to między innymi orzechy, zwłaszcza migdały i orzeszki ziemne, warzywa takie jak kapusta, fasola, buraki, kukurydza oraz cebula i szczypiorek, pełnoziarniste produkty zbożowe – kasza gryczana i jaglana oraz płatki owsiane, a także owoce – morele, truskawki, banany i wiśnie.

Duże ilości krzemu można również znaleźć w ziołach, takich jak skrzyp polny, pokrzywa, perz czy podbiał. Warto również poszukać w sklepie wody mineralnej o wysokiej zawartości tego pierwiastka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze