Trwa ładowanie...

Pij co najmniej 2 łyżki dziennie. Ten olej oczyszcza wątrobę z toksyn i wspiera serce

 Karolina Rozmus
09.01.2023 14:22
Pij 2-6 łyżek dziennie. Olej lniany wspomaga odchudzanie i detoks wątroby
Pij 2-6 łyżek dziennie. Olej lniany wspomaga odchudzanie i detoks wątroby (Getty Images)

Dorosły człowiek powinien spożyć od dwóch do sześciu łyżek oleju lnianego dziennie. Uznawany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, bo odtruwa wątrobę, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, a nawet odchudza. Ale uwaga – jeden błąd może sprawić, że lniane płynne złoto stanie się rakotwórczą trucizną.

spis treści

1. Olej lniany w walce z rakiem i cholesterolem

Ten charakterystyczny olej powstaje z nasion lnu tłoczonych na zimno. Ma złocistą barwę i orzechowy, intensywny zapach oraz smak. Jednak największa wartość oleju lnianego to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3, omega-6 oraz omega-9.

Olej tłoczony jest na zimno z nasion lnu
Olej tłoczony jest na zimno z nasion lnu (Pixabay)

Poza tym zawiera kwas linolenowy, linolowy oraz takie składniki jak betasitosterol, kampesterol czy stigmasterol. Nazywany jest także olejem budwigowym od nazwiska dr Johanny Budwig. To ona postawiła tezę, że niedobór kwasów omega-3 w diecie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób cywilizacyjnych. Lekarka stworzyła więc dietę, która miała łagodzić objawy i hamować rozwój tychże chorób, a której filarem jest właśnie olej lniany.

Zobacz film: "Co daje picie oleju lnianego na czczo?"

Dziś wiemy, że olej lniany ma szereg cennych właściwości. W 2005 roku badaczka z Uniwersytetu w Toronto prof. Lilian Thompson odkryła, że spowalnia on rozwój raka piersi. Inne badania dowodzą, że może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów macicy, jajników czy prostaty.

Nauka potwierdza, że olej lniany również:

  • reguluje poziom cholesterolu we krwi – podnosi poziom "dobrego" cholesterolu (HDL) i obniża poziom "złego" (LDL),
  • przyspiesza metabolizm – wspiera trawienie, ułatwia odtruwanie wątroby i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii z organizmu,
  • chroni przed chorobami serca, m.in. wzmacniając naczynia krwionośne,
  • poprawia pracę mózgu – ma działanie protekcyjne na układ nerwowy, wspomaga procesy uczenia się i zapamiętywania,
  • regeneruje błonę śluzową przewodu pokarmowego,
  • poprawia wygląd skóry oraz kondycję włosów i paznokci,
  • obniża ryzyko wystąpienia depresji.

2. Olej lniany spożywaj tylko na zimno

Już kilka łyżek dziennie spożywanych regularnie pozwoli cieszyć się z niezwykłych właściwości oleju lnianego. By tak się stało, trzeba pamiętać o dwóch kwestiach – o odpowiednim wyborze i przechowywaniu oleju lnianego, a także o tym, by spożywać olej wyłącznie na zimno.

Dobry olej lniany powinien pochodzić z ekologicznych upraw lnu, być przechowywany w ciemnej butelce, w chłodnym miejscu nie dłużej niż przez trzy miesiące od tłoczenia. Niestety wysoka zawartość kwasu alfalinolenowego sprawia, że ten tłuszcz bardzo szybko jełczeje i traci swoje właściwości prozdrowotne. Wówczas może nawet stać się szkodliwy.

Nie należy podgrzewać oleju lnianego do wysokiej temperatury ani spożywać tłuszczu, który był przechowywany w temperaturze pokojowej lub został wystawiony na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Te procesy mogą sprzyjać tworzeniu aldehydu malonowego i produktów utleniania, jak wolne rodniki, co zwiększa ryzyko przedwczesnego starzenia organizmu, powstawania nowotworów czy miażdżycy.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze