Pij zamiast kawy. Obniży poziom "złego" cholesterolu, przyspieszy odchudzanie
Kawa zbożowa uchodzi za godny uwagi substytut tradycyjnej kawy. Na rynku pojawia się coraz więcej jej różnych wariantów, a jej właściwości warto wykorzystać, by poprawić swój stan zdrowia.
1. Kawa zbożowa a tradycyjna kawa
Kawa zbożowa zawiera błonnik, witaminy z grupy B oraz minerały (selen, magnez, fosfor, potas i cynk). Ma niską kwasowość, a więc nie stanowi żadnego zagrożenia dla błony śluzowej żołądka i może być spożywana przez osoby, które borykają się z dyskomfortem trawiennym po spożyciu tradycyjnej kawy.
Nie zawiera też kofeiny, co czyni ją odpowiednim wyborem dla osób, które powinny unikać tej substancji. Ciąża, nadciśnienie, choroby wątroby czy nerek? Kawa zbożowa – z jęczmienia, żyta lub orkiszu – będzie idealnym wyborem.
2. Właściwości kawy zbożowej
Kawa zbożowa przynosi szereg korzyści dla naszego zdrowia:
- obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi, wspomagając zdrowie sercowo-naczyniowe,
- poprawia trawienie i zapobiega zaparciom (dzięki wysokiej zawartości błonnika),
- chroni przed nowotworami i spowalnia procesy starzenia,
- zmniejsza objawy refluksu żołądkowego i zgagi,
- korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia koncentrację,
- wspiera funkcjonowanie mięśni i układu immunologicznego,
- zapewnia uczucie sytości i pomaga kontrolować wagę,
- pozytywnie wpływa na skórę.
3. Przeciwwskazania do picia kawy zbożowej
Mimo że kawa zbożowa jest uznawana za zdrową alternatywę dla tradycyjnej kawy, nie wszyscy mogą ją pić. Osoby cierpiące na celiakię lub nietolerancję glutenu powinny unikać kawy z jęczmienia czy żyta ze względu na zawartość glutenu. A pacjenci z zaburzeniami tarczycy powinni podchodzić do tego napoju z ostrożnością, ponieważ niektóre składniki mogą wchodzić w interakcję z lekami tarczycowymi.
Na kawę zbożową uważać powinny również osoby z insulinoopornością lub cukrzycą – napój ten ma wysoki indeks glikemiczny i może niekorzystnie wpływać na poziom glukozy we krwi.
Zaleca się, aby przed wprowadzeniem kawy zbożowej do swojej diety, osoby z wymienionymi schorzeniami lub specjalnymi potrzebami żywieniowymi skonsultowały się z lekarzem lub dietetykiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl