Płatki orkiszowe - właściwości, kalorie, zastosowanie, przepisy
Płatki orkiszowe produkuje się ze zmiażdżonych ziaren orkiszu. W płatkach orkiszowych znajdziemy dużo witamin i składników mineralnych. Co ważne płatki orkiszowe mogą posłużyć do wzmocnienia organizmu, gdy jesteśmy po chorobie. Dania zawierające płatki orkiszowe nie muszą być bardzo wyszukane. Wystarczy przygotować sobie na śniadanie pożywne płatki orkiszowe na wodzie, aby dobrze zacząć dzień i dostarczyć odpowiednią dawkę energii.
1. Właściwości płatków orkiszowych
Płatki orkiszowe są znane ze swojego dobroczynnego wpływu na organizm człowieka. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych można je stosować dla wzmocnienia odporności lub w okresie rekonwalescencji.
Płatki orkiszowe przyśpieszają regenerację komórek, a także poprawiają kondycję skóry i paznokci. Gluten zawarty w płatkach orkiszowych jest dość dobrze tolerowany przez osoby, które normalnie muszą wykluczyć ten składnik ze swojej diety.
Płatki orkiszowe to źródło:
- białka,
- błonnika,
- żelaza,
- wapnia,
- magnezu,
- fosforu,
- potasu,
- selenu,
- witamin z grupy B,
- witaminy PP,
- witaminy E,
- witaminy A.
Po płatki orkiszowe powinny sięgać osoby chore na serce oraz zmagające się z cukrzycą. Co ważne płatki orkiszowe obniżają poziom cholesterolu we krwi.
2. Ile kalorii zawiera 100 g płatków?
100 g płatków orkiszowych to ok. 323 kalorie. Płatki orkiszowe zawierają sporo węglowodanów i tłuszczy.
3. Wskazania do stosowania.
Składnikiem płatków orkiszowych jest rodanit. Jest to składnik biologicznie czynny, który można również znaleźć np. w mleku matki.
Jest to naturalny antybiotyk, który ma istotne właściwości antybakteryjne. Dlatego dieta bogata w orkisz chroni po części przed powszechnymi i częstymi obecnie infekcjami wirusowymi.
Płatki orkiszowe są również popularnym składnikiem śniadania. Śniadanie na bazie płatków orkiszowych jest proste, szybkie i bardzo pożywne. Daje również duże pole możliwości, ponieważ płatki orkiszowe można komponować z różnymi składnikami według własnego uznania.
4. Szybki przepis na zdrowe płatki orkiszowe
Płatki orkiszowe cechuje bardzo charakterystyczny orzechowy aromat, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest, aby przygotować z nich słodkie, ale zdrowe i pożywne śniadanie.
Do przygotowania takiego śniadania potrzebujemy oczywiście płatków orkiszowych (ok. szklanki), łyżeczki rodzynek, owoców jagóg goji, żurawiny oraz odrobiny miodu gryczanego i oczywiście wody, na której ugotujemy płatki orkiszowe.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co spożywać na śniadanie na diecie redukcyjnej? - odpowiada mgr Patrycja Sankowska
- Co spożywać na śniadanie? - odpowiada mgr Patrycja Sankowska
- W jakich godzinach najlepiej jeść śniadanie? - odpowiada mgr Joanna Wasiluk
Płatki orkiszowe należy zalać w garnku zimną wodą ok. 1,5 cm powyżej poziomu płatków. Należy uważać, ponieważ płatki orkiszowe wchłoną wodę i możliwe, że będzie trzeba jej dolać pod koniec gotowania.
Płatki gotujemy 15 min. Po upływie tego czasu należy wyłączyć palnik. Nie ściągamy z niego jednak garnka z ugotowanymi płatkami orkiszowymi. Dodajemy natomiast rodzynki, owoce goji, żurawinę i miód.
Mieszamy i zostawiamy na jeszcze chwile, aby uwolnić aromaty i smaki suszonych owoców w temperaturze. Po tym czasie śniadanie jest gotowe.
W przypadku takiego śniadania nuda i jednostajność nam nie grozi. Bakalie towarzyszące płatkom orkiszowym możemy dowolnie wymieniać i dopasować składniki do naszych kubków smakowych. Płatki orkiszowe można również podawać np. ze świeżymi owocami i jogurtem.