Trwa ładowanie...

Podnieśli podatek od napojów słodzących i nie miało to żadnego wpływu na ich konsumpcję. Czy tak będzie w Polsce?

Avatar placeholder
Mateusz Gołębiewski 03.03.2020 17:28
Podnieśli podatek od napojów słodzących i nie miało to żadnego wpływu na ich konsumpcję. Czy tak będzie w Polsce?
Podnieśli podatek od napojów słodzących i nie miało to żadnego wpływu na ich konsumpcję. Czy tak będzie w Polsce? (Pixabay)

W 2017 roku amerykańskie miasto Filadelfia w stanie Pensylwania podniosło podatek na napoje zawierające cukier. Badania przeprowadzone po roku pokazały, że zmiany… nie przyniosły żadnego efektu w ilości spożywanych napojów. Czy podobnie będzie w Polsce?

1. Podatek od napojów słodzonych

Amerykańskie miasto wprowadziło zmiany z początkiem 2017 roku. Wszystkie napoje zawierające cukier lub sztuczne słodziki zostały opodatkowane dodatkową opłatą. Za każdą uncję (ok. 30 ml) słodzonego napoju trzeba było płacić 1,5 centa więcej. Idea była szczytna, ponieważ wpływy z tytułu nowego podatku miały zasilić projekt budowy żłobków w obrębie metropolii.

Projekt miał służyć szczytnym celom (Pixabay)
Projekt miał służyć szczytnym celom (Pixabay)

Zobacz też Polacy nadużywają cukru i tyją

Zobacz film: "Słodziki są równie złe jak cukier"

W tamtym czasie propozycji przyklasnęli lokalni naukowcy i lekarze, którzy stwierdzili, że takie rozwiązanie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie publiczne – pomoże to ograniczyć ilość spożywanych napojów słodzonych, a tym samym przyczyni się do walki z otyłością i nadwagą.

2. Podatek nie miał żadnego wpływu na konsumpcję

Badania przeprowadzone w rok po wprowadzeniu nowych opłat pokazały, że zmiany w wyborach konsumenckich mieszkańców Filadelfii są znikome. Naukowcy przepytali mieszkańców metropolii o ich nawyki żywieniowe na przestrzeni ostatnich trzydziestu dni.

Nawyki żywieniowe amerykanów się nie zmieniły (Pexel)
Nawyki żywieniowe amerykanów się nie zmieniły (Pexel)

Zobacz też Uzależnienie od cukru

Okazało się, że po wprowadzeniu zmian w życie 25 proc. uczestników przyznało się do picia napojów słodzonych każdego dnia. 39 proc. badanych z samej Filadelfii i 34 proc. z najbliższego sąsiedztwa miasta przyznało, że spożywali w tym czasie mniej napojów słodzonych niż przed rokiem.

Okazało się jednak, że nawet, jeśli liczby mówią o dużej liczbie osób przyznających się do ograniczania napojów, to już liczba spożywanych butelek jest nadal całkiem spora. W grupach, w których odnotowano spadek dotyczył on maksymalnie trzech napojów miesięcznie . W praktyce oznacza to, że nadal, mieszkaniec Filadelfii spożywa ok 20-25 napojów zawierających cukier miesięcznie.

3. Podatek od cukru w Polsce

Polski rząd przyjął projekt ustawy nakładający dodatkowe opłaty na napoje zawierające cukier i sztuczne słodziki 4 lutego 2020 r., ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r. Projekt tej ustawy zakłada opodatkowanie napojów zawierających substancje słodzące, alkohol w opakowaniach do 300 ml (czyli przede wszystkim tzw. małpki, ale również np. cydr w niewielkich butelkach.

Spożycie spadło zaledwie średnio o trzy napoje miesięcznie (Pexel)
Spożycie spadło zaledwie średnio o trzy napoje miesięcznie (Pexel)

Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat na otyłość będzie chorować aż 30 proc. społeczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za chorobę przewlekłą, tak samo, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 czy przewlekłe choroby układu oddechowego. NFZ szacuje, że osoby, u których zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych, żyją średnio o 15 lat krócej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze