Trwa ładowanie...

Pogromcy pasożytów. Naturalne metody na odrobaczanie

 Katarzyna Prus
27.04.2023 13:22
W walce z pasożytami pomogą zioła
W walce z pasożytami pomogą zioła (Getty Images)

W walce z pasożytami sprawdzą się nie tylko leki, ale również naturalne metody, np. z wykorzystaniem ziół. Taką terapię należy jednak stosować z rozsądkiem, najlepiej pod kontrolą lekarza, trzymając się ściśle określonych dawek. Specjaliści odradzają też profilaktyczne odrobaczanie.

spis treści

1. Czosnek przeciwko pasożytom

Odrobaczanie stało się swoistą modą, chociaż lekarze stanowczo to odradzają, jeśli nie ma faktycznego powodu do takiej terapii.

Zanim podejmiemy decyzję o odrobaczeniu, warto wykonać badania krwi. Można w ten sposób oznaczyć poziomy przeciwciał przeciwko określonym pasożytom. Na podstawie wyników specjalista dobierze odpowiedni lek i określi jego dawkowanie.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Można też skorzystać z naturalnych metod. Sprawdzi się tu na przykład bogaty w związki siarkowe czosnek. Można jeść świeży czosnek (dzienna dawka nawet do 4 gramów, o ile jest dobrze tolerowany przez organizm i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, np. wrzodów żołądka) lub w postaci mikstury.

Taką miksturę przygotowuje się z 10 główek czosnku i 300 ml soku z kiszonych ogórków. Rozdrobnione główki przekładamy do słoika i zalewamy sokiem, a następnie odstawiamy na 10 dni w zacienione miejsce. Pijemy codziennie przed snem (jednorazowo 10 ml).

Na pasożyty można stosować zioła między innymi piołun
Na pasożyty można stosować zioła między innymi piołun (Getty Images)

2. Pestki dyni i nasiona czarnuszki na robaki

Działanie przeciwpasożytnicze ma też dynia, a konkretnie jej pestki. Zawierają one kukurbitacynę, która poraża układ nerwowy pasożytów.

Dorośli nie powinni przekraczać dawki 200 gramów pestek, a dzieci 30-100 gramów. Należy je utrzeć na papkę i zażywać rano w dwóch porcjach, co 30 minut. Po 2-3 godzinach zaleca się wypicie oleju rycynowego (2 łyżeczki), który ma działanie przeczyszczające.

Przeciwpasożytniczo działają także nasiona czarnuszki i pozyskiwany z nich olej. Czarnuszka jest skuteczna w zwalczaniu zakażeń owsikami i włośniem krętym.

3. Odrobaczanie ziołami

W terapii przeciwpasożytniczej wykorzystuje się także orzech włoski. Jego bogate w garbniki łupiny dodaje się do ziołowych mieszanek przeciwpasożytniczych. Są skuteczne w przypadku owsików i glisty ludzkiej.

W przypadku tych pasożytów sprawdzi się także piołun i wrotycz pospolity.

Zarówno piołun jak i wrotycz można stosować samodzielnie lub w mieszankach. Należy jednak pamiętać, że zażywanie tych ziół w zbyt dużych dawkach może wywołać skutki uboczne, wśród których wymienia się nudności, wymioty, biegunkę, a nawet zaburzenia rytmu serca czy omamy. Dlatego trzeba przestrzegać zalecanych dawek, a najlepiej robić to pod kontrolą lekarza.

4. Tylko przy wskazaniach

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, tłumaczy, że profilaktyczne odrobaczanie powinno się stosować wyłącznie w określonych wskazaniach.

- Taka ochrona jest konieczna w przypadku osób, które wybierają się do krajów tropikalnych, w których występuje malaria. W takim przypadku przed wyjazdem należy przyjąć leki, które chronią przed zakażeniem zarodźcem malarii - zaznacza ekspertka.

- Jest to również wskazane, jeśli u dziecka jest stwierdzona lamblioza. Wówczas lek przeciw pasożytom powinna przyjąć cała rodzina, bo do zakażenia może dojść bardzo łatwo. Wystarczy nawet niewielka niedokładność higieniczna w toalecie - dodaje.

Lekarka zaznacza, że na lambliozę wskazuje m.in. brak apetytu, blada cera (objaw niedokrwistości), spadek masy ciała. Podobnie jak owsica jest ona głównie diagnozowana u dzieci. To dwie najczęściej występujące choroby pasożytnicze w Polsce.

Inne, np. tasiemczyce (zakażenie tasiemcem) czy toksokaroza (zakażenie glistą psią lub kocią), występują obecnie już znacznie rzadziej.

- Z kolei już typowe leczenie preparatami przeciwpasożytniczymi powinno być stosowane u osób, które mają wyraźnie potwierdzoną obecność pasożytów badaniami laboratoryjnymi. W tej grupie są też osoby, które uległy niebezpiecznej modzie na odchudzanie i świadomie zaraziły się tasiemcem nieuzbrojonym - zaznacza lekarka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze