Trwa ładowanie...

Polacy zajadają się bez opamiętania. Najszybsza droga do zakrzepicy

 Patrycja Pupiec
01.11.2023 17:04
Jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko zakrzepicy?
Jakie produkty spożywcze zwiększają ryzyko zakrzepicy? (Getty Images)

Zakrzepica żył głębokich jest groźną dolegliwością, która może skutkować zatorowością płucną i śmiercią chorego. Aby zapobiec tym poważnym zdrowotnym problemom, kluczowe jest unikanie używek, utrzymanie regularnej aktywności fizycznej i stosowanie zbilansowanej diety. Wiele z produktów może przyczyniać się do występowania zakrzepicy. Niestety, szczególnie często znajdują się na stołach Polaków.

spis treści

1. Zwiększają ryzyko groźnego schorzenia

Zakrzepica żył głębokich może być konsekwencją wielu przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca.

W trakcie progresji choroby w naczyniach krwionośnych tworzą się zakrzepy żylne, które zakłócają prawidłowy proces przepływu krwi do kluczowych narządów organizmu, takich jak mózg lub płuca.

Czynniki ryzyka zakrzepicy obejmują m.in.:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"
  • pracę w pozycji siedzącej lub stojącej,
  • palenie tytoniu,
  • regularne spożywanie niezdrowego jedzenia.

Niestety, wiele produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do rozwoju zakrzepicy, szczególnie często trafia na stoły Polaków.

2. Tych produktów warto unikać

Produkty powszechnie obecne w polskich kuchniach takie jak sery topione, ciasteczka, batony, gotowe produkty cukiernicze, przetworzone posiłki czy zupy chińskie warto ograniczyć, a w trosce o zdrowie układu żylnego, najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Również napoje gazowane i niegazowane, które zawierają dużo cukru, powinny zostać wyeliminowane z diety. Zaleca się również unikanie czerwonego mięsa i wysokoprzetworzonych produktów mięsnych, takich jak konserwy, pasztety, parówki i niektóre wędliny.

Osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka zakrzepicy, powinny zwracać szczególną uwagę na produkty bogate w tłuszcze trans, które mogą zwiększać stężenie cholesterolu LDL we krwi.

Z drugiej strony produkty słodzone mogą podnosić poziom cukru we krwi, co może prowadzić do problemów z układem sercowo-naczyniowym.

W profilaktyce przeciwzakrzepowej ważne jest stosowanie diety składającej się z pełnoziarnistych produktów, warzyw, owoców, chudego białego mięsa, roślin strączkowych i nabiału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze