Polski żeń-szeń. Naturalny lek na raka i odchudzanie
Jego znak rozpoznawczy to nie tylko intensywny pomarańczowy kolor, ale też niezwykły potencjał zdrowotny. Nagietek lekarski pomaga w walce z nadprogramowymi kilogramami, a nawet w leczeniu nowotworów. Jak go stosować?
1. Nagietek na infekcje i raka
Lecznicze właściwości nagietka, nazywanego polskim żeń-szeniem, znane są od wieków. Ta popularna w Polsce roślina wyróżnia się nie tylko kolorem, ale też działaniem. Dzięki zawartości flawonoidów, chroni przed wolnymi rodnikami, a także hamuje wzrost komórek nowotworowych.
Działa również przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dlatego, np. w przypadku infekcji gardła, pomocne może się okazać płukanie jamy ustnej naparem z nagietka. To również naturalny wzmacniacz odporności. Można po niego sięgać, gdy chcemy zapobiec infekcjom, ale też w trakcie, by szybciej się ich pozbyć.
Co więcej, po zakończonym leczeniu, taka herbatka pomoże szybciej postawić na nogi i zregenerować organizm.
Z kolei dzięki rozkurczowym właściwościom, nagietek może przynieść ulgę w przypadku bolesnych miesiączek, a także łagodzić dotkliwe objawy menopauzy. Kojąco działa także na stawy, dlatego jest zalecany chorym z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).
2. Herbatka odchudzająca
Z pomocy nagietka mogą skorzystać osoby, które mają problem z przewodem pokarmowym. Może on przynosić ulgę m.in. w przypadku:
- nieżytu żołądka lub jelit,
- wrzodów żołądka,
- stanów zapalnych dróg żółciowych i woreczka żółciowego,
- zapalenia jelita grubego.
Podaje się go także wspomagająco w terapii raka żołądka i chorób wątroby.
Pozytywny wpływ na przewód pokarmowy może być także wykorzystany w walce z nadprogramowymi kilogramami, bo nagietek przyspiesza metabolizm.
Herbatkę z nagietka można pić nawet trzy razy dziennie. Wystarczy zalać gorącą wodą łyżkę suszonych kwiatów z nagietka, trzymać przez 10 min pod przykryciem, a następnie odcedzić.
Nagietek można stosować także zewnętrznie w formie maści czy kremów (stosuje się m.in. w leczeniu ran, odmrożeń, odleżyn i stłuczeń, a także problemach dermatologicznych).
Mimo tak wszechstronnych właściwości, nagietek nie jest dla każdego. Picie naparów z tej rośliny nie jest wskazane dla dzieci poniżej 12. roku życia, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku zażywanych przewlekle leków, lepiej skonsultować się z lekarzem.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl