Trwa ładowanie...

Popularne mity na temat picia alkoholu. Czy jest w nich ziarno prawdy?

Avatar placeholder
31.12.2021 17:38
Istnieje wiele mitów na temat picia alkoholu
Istnieje wiele mitów na temat picia alkoholu (123RF)

Wiele osób powtarza, że picie alkoholu przez słomkę powoduje, że szybciej się upijamy. Inni zaś mówią, że tłuste jedzenie złagodzi objawy kaca. Jak jest naprawdę? Poprosiliśmy dr Monikę Łukaszewicz, aby obaliła z nami najpopularniejsze mity związane z alkoholem.

spis treści

1. Jak pić, żeby się nie upić?

Koniec grudnia i początek stycznia to czas wzmożonego spożycia alkoholu. Na noworocznych spotkaniach zazwyczaj pojawia się alkohol i symboliczne toasty. Pierwsze tygodnie stycznia to jednocześnie początek karnawału. Liczne bale, przyjęcia i spotkania towarzyskie sprzyjają sięganiu po kieliszek.

Większość pijących alkohol wie, ile może wypić i jak dana ilość alkoholu wpłynie na ich samopoczucie. A jednak, wciąż żyją w nas popularne mity i zwyczaje związane z wysokoprocentowymi trunkami.

Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii jest wpływ mieszania różnych gatunków alkoholi. Wypicie tego samego wieczoru piwa, wódki i szampana może skończyć się dla nas źle. Ale czy różnorodność trunków faktycznie ma wpływ na to, że szybciej się upijamy?

Zobacz film: "Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu"

- Najistotniejsza jest ilość wypitego alkoholu, a nie jego gatunek – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Monika Łukaszewicz, internista i diabetolog. – Jeżeli w ciągu jednego wieczoru zmieniamy gatunki i tym samym stężenia alkoholu, trudno nam określić, ile wypiliśmy. Każdy człowiek inaczej toleruje dany alkohol. Pijąc gatunek, którego nie znamy, nie wiemy, jak na niego zareaguje nasz organizm.

O szybkości uderzających do głowy procentów mówi jeszcze jeden mit. Jego zwolennicy są przekonani, że picie alkoholu, np. piwa lub kolorowego drinka przez słomkę powoduje, że upijamy się szybciej. Czy jest w tym ziarno prawdy? Okazuje się, że tak. Jak wskazuje nasz ekspert, picie przez słomkę powoduje, że płyny trafiają do naszego układu pokarmowego szybciej.

Niektórzy twierdzą, że ciemny alkohol jest zdrowszy od pozostałych. Temat ten może budzić kontrowersje. W końcu nie bez powodu naukowcy od lat debatują nad pozytywnymi i negatywnymi skutkami picia białego i czerwonego wina prześcigając się w kolejnych doniesieniach na temat zdrowotnych właściwości ciemniejszego trunku.

- To prawda, czerwone wino jest zdrowsze od białego. Jest to związane z polifenolami, czyli substancjami zawartymi w roślinach, które mają działanie antyoksydacyjne, a więc prozdrowotne. Należy jednak pamiętać, że zawsze nadmierna ilość etanolu zniweluje te efekty. Zbyt duża dawka będzie działać toksycznie na cały organizm - wyjaśnia ekspert.

Zwolennicy picia czerwonego wina podnoszą, że zawarty w nim resweratrol jest dobry dla zdrowia. Z kolei wśród piwoszy istnieje przekonanie o wyższości ciemnego piwa nad jasnym. Kwestia smaku jest subiektywnym wyborem. Nie trudno jednak zauważyć, że oba rodzaje piwa są złe dla naszej sylwetki. W końcu to jedno z najbardziej kalorycznych alkoholi – 0,33 l ciemnego piwa to 250 kcal, a 0,33 l jasnego to 230 kcal.

Alkohol może być szczególnie groźny dla osób zmagających się z cukrzycą.

- U osób przyjmujących leki na cukrzycę, przede wszystkim insulinę, może powodować ciężkie niedocukrzenie nawet do kilku dni po wypiciu alkoholu. W poważnych przypadkach cukrzycy może mieć to nawet skutek śmiertelny - ostrzega dr Łukaszewicz.

2. Domowe sposoby na wytrzeźwienie

A co, jeśli wypijemy zbyt dużo alkoholu i zaczynamy czuć się źle? Miłośnicy domowych metod mają na to swoje sprawdzone sposoby. Szum w głowie, problemy z równowagą i mdłości według nich można szybko zwalczyć.

Panuje opinia, że zimny prysznic szybko zregeneruje nasz organizm. Tuż po nim powinniśmy wypić mocną, czarną kawę. To połączenie dla wielu jest jednym z najszybszych sposobów na wytrzeźwienie i lepsze samopoczucie.

- Kawa powoduje poprawę przepływu krwi w mózgu. Pobudza i poprawia koncentrację. Ale zaburzeń elektrolitowych, metabolicznych i uszkodzeń wątroby nie wyrówna - tłumaczy ekspert.

Zamiast kawy po prysznicu lepiej wypić szklankę mineralnej wody i pić ją w odstępach czasu przez cały dzień.

3. Życie bez kaca

Minusem każdej suto zakrapianej alkoholem imprezy jest kac. I oczywiście najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na jego uniknięcie jest po prostu racjonalne picie. Nie każdy jednak ma takie podejście. Panuje przekonanie, że są sposoby, które także pozwolą uniknąć kaca i to bez względu na to, ile i jakie alkohole spożyjemy danego wieczoru.

Najpopularniejszym zwyczajem, który ma nam pomóc lepiej trawić alkohol, jest spożywanie tłustego jedzenia podczas picia alkoholu. Ten sposób rzeczywiście działa, ponieważ tłuszcz spowalnia wchłanianie alkoholu.

- Warto podkreślić, że alkohol pity w celach rekreacyjnych w małych ilościach nie zaszkodzi. Problem powstaje, gdy dana osoba zaczyna przekraczać tę granicę i zaczyna go nadużywać - przypomina ekspert.

Jak zatem uniknąć kaca? Przede wszystkim warto wypijać szklankę wody do każdego kieliszka wódki, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Nie zapominajmy także, że podczas picia trzeba jeść - najlepiej produkty zawierające zdrowe tłuszcze. Rano weźmy chłodny prysznic i zacznijmy dzień od obfitego śniadania.

Pamiętajmy jednak, że najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest po prostu racjonalne picie. Niewielka ilość wypita przez osobę zdrową, nieprzyjmującą żadnych leków i niemającą problemów z wątrobą raczej nie zaszkodzi. Natomiast nadużywanie alkoholu ma więcej negatywnych konsekwencji niż tylko złe samopoczucie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze