Trwa ładowanie...

Porost islandzki – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
22.08.2023 15:18
Porost islandzki to gatunek grzyba, który wykazuje właściwości bakteriostatyczne, nawilżające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Porost islandzki to gatunek grzyba, który wykazuje właściwości bakteriostatyczne, nawilżające, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. (Adobe Stock)

Porost islandzki to organizm symbiotyczny, który składa się z grzyba oraz organizmu odpowiedzialnego za fotosyntezę - alg lub cyjanobakterii. Dzięki swoim specyficznym właściwościom znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Jak działa? Kiedy warto po niego sięgać?

spis treści

1. Co to jest porost islandzki?

Porost islandzki (Cetraria islandica), znany także jako płucnica islandzka czy tarczownica islandzka, to gatunek grzybów z rodziny tarczownicowatych (Parmeliaceae). Zalicza się go do porostów. To organizmy, które składają się z grzybów tworzących symbiozy głównie z prokariotycznymi cyjanobakteriami (Cyanobacteria) lub eukariotycznymi zielenicami (Chlorophyta).

Oznacza to, że składają się z symbiotycznego grzyba i glonu. Gatunek po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w 1753 r. jako Lichen islandicus (porost islandzki).

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Tarczownica islandzka pochodzi z zimnych i górzystych obszarów Europy. Obecnie występuje na całym świecie poza Afryką i Antarktydą. W Polsce jest objęta ochroną. Rośnie w wilgotnych i chłodnych miejscach w pobliżu mokradeł, wrzosowisk i lasów. Porasta ziemię, skały i drzewa. Preferuje gleby kwaśne.

Jak wygląda porost islandzki? Osiąga wysokość do 10 cm. Ma gumowatą i podobną do skóry teksturę i liściastą plechę, która w zależności od pogody i nawodnienia jest miękka i gąbczasta lub sucha. Przyjmuje kolor od szarego przez szarozielony do czerwonego i ciemnobrunatnego.

2. Właściwości porostu islandzkiego

Porost islandzki zawiera kwas glukuronowy, galantomannany, polisacharydy (takie jak lichenina i izolichenina), kwasy porostowe (np. kwas fumarowy, kwas cetrarowy, kwas fumaroprotocetrarowy) oraz karotenoidy, sole mineralne (jodu, boru, miedzi i krzemu), celulozę i śluz oraz witaminy z grupy B.

Dzięki obecności składników aktywnych porost islandzki wykazuje liczne właściwości prozdrowotne i lecznicze:

  • immunostymulujące,
  • przeciwwymiotne,
  • ułatwiające trawienie, zwiększające łaknienie,
  • bakteriostatyczne (na S. aureus, E. coli, H. pylori, P. aeruginosa, B. cereus, B. subtlis).
  • przeciwzapalne,
  • osłaniające. Chroni komórki przed wnikaniem patogenów,
  • osłaniająco-powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i przełyku (dzięki zawartości śluzu i polisacharydów).

3. Zastosowanie porostu islandzkiego

Porost islandzki znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Przede wszystkim jest pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła. Ponieważ działa powlekająco i nawilżająco na śluzówkę, łagodzi zarówno ból gardła, jak i suchy kaszel. Sprawdza się również w terapii chorób płuc.

Ponadto tarczownica islandzka jest stosowana w leczeniu schorzeń układu pokarmowego: pobudza wydzielanie soków trawiennych, poprawia apetyt, ma pozytywny wpływ na trawienie, łagodzi objawy refluksu. Cetraria islandica w przewodzie pokarmowym tworzy powłokę śluzową. Co istotne, przyspiesza gojenie ran i regenerację uszkodzonych tkanek.

Płucnica islandzka jest obecna w wielu preparatach, takich jak:

  • tabletki do ssania pomagające nawilżać błonę śluzową gardła, łagodzić objawy zapalenia gardła, tchawicy oraz krtani, ale i wzmocnić odporność,
  • syrop z porostu islandzkiego, który sprawdza się w przypadku suchego kaszlu, chrypki i przy podrażnieniu gardła,
  • susz do zaparzania, który stosuje się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie (przygotowuje się z niego herbatę przeciwkaszlową lub na ból gardła bądź napar do okładów).

Tarczownica islandzka odnajduje się także w kosmetyce. Jest składnikiem wykorzystywanym do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i kosmetyków leczniczych do pielęgnacji cery trądzikowej i zmagającej się z łuszczycą. Można ją także znaleźć w formułach past i płynów do płukania jamy ustnej.

4. Porost islandzki – przeciwwskazania i środki ostrożności

Suplementy na bazie porostu islandzkiego mogą spożywać dzieci i dorośli. Ma to związek z tym, że uznawany za bezpieczny (nie jest toksyczny i nie wywołuje reakcji alergicznych). Nie oznacza to jednak, że może po niego sięgać każdy.

Przeciwwskazanie stanowią guzy w żołądku lub jelicie cienkim, choroba autoimmunologiczna, ostre zapalenie żołądka i wrzody oraz przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ponadto zaleca się unikanie przyjmowania preparatów z Cetraria islandica w okresie ciąży oraz karmienia piersią, z uwagi na brak badań dowodzących bezpieczeństwo terapii.

Stosując porost islandzki warto także pamiętać, by inne leki przyjmować co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po podaniu wyciągów z tarczownicy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze