Produkty, które trzymają raka jelita grubego na dystans. Dietetyczka wymienia 10 najlepszych
Odpowiednia dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w zapobieganiu wielu różnym chorobom, w tym niektórym rodzajom nowotworów. Warto więc postawić na produkty, które mogą okazać się skutecznym narzędziem profilaktycznym.
1. Jedzenie, które chroni przed rakiem
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Każdego roku diagnozowane jest ok. 20 tys. przypadków. Chorują coraz młodsze osoby, a przyczyną może być niewłaściwa dieta.
Szacuje się, że nawet 35 proc. przypadków raka jelita grubego może być wywołana niedoborem błonnika w diecie. Eksperci zalecają, by dziennie spożywać 25-30 g błonnika pokarmowego.
- Kiedy mamy powolny ruch trawienny, pozostawiamy toksyny i niepożądane produkty w organizmie znacznie dłużej niż jest to konieczne, co jak wykazano, przyczynia się do zwiększonego ryzyka raka jelita grubego - wyjaśnia dietetyczka Jenna Hope w rozmowie z The Telegraph.
Ekspertka wskazała 10 produktów spożywczych, które zawierają dużą dawkę błonnika, a tym samym pomagają bez wysiłku osiągnąć zalecane spożycie.
2. Owies
Płatki owsiane to idealna opcja na rozpoczęcie dnia. Są dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika, który sprzyja regularnym wypróżnieniom.
W 100 g owsianki znajdziemy 9,1 g błonnika.
3. Suszone śliwki
W suszonych śliwkach znajdziemy zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny pomaga w zwiększaniu objętości stolca, co zapobiega zaparciom.
Suszone śliwki to świetny dodatek do owsianki, deserów oraz koktajli, a 100 g zawiera ok. 7,9 g błonnika.
Zobacz także: Rozbija złogi w jelitach. Wystarczy łyżka dziennie
4. Groszek
Groszek, podobnie jak owies, jest bogaty w nierozpuszczalny błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. 100 g dostarcza 5,6 g błonnika.
Dietetyczka zaleca też inne rośliny strączkowe jak ciecierzyca i fasola, ponieważ to łatwy sposób na zwiększenie udziału błonnika w każdym posiłku.
5. Migdały
Orzechy i nasiona są zazwyczaj bogate w błonnik, ale migdały szczególnie się wyróżniają. Duża garść zawiera 5,3 g błonnika.
6. Czarna fasola
Chociaż wszystkie rośliny strączkowe są bogate w błonnik, czarna fasola jest szczególnie obfita, zawiera 10,3 g tego składnika na 100 g.
"Ciemne skórki czarnej fasoli są bogate w zdrowe dla serca antocyjany, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi" - dodaje dietetyczka.
7. Awokado
Awokado jest bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze, co czyni je doskonałym produktem. Połówka zawiera 3,4 g błonnika.
8. Nasiona chia
Jedna łyżka stołowa nasion chia zawiera aż 4,8 g błonnika. Do tego świetnie wchłaniają wodę i pomagają zwiększyć objętość stolca.
Nasiona chia świetnie sprawdzą się w koktajlach, owsiankach, można też nimi posypać kanapkę.
9. Popcorn
To nie tylko smaczna przekąska do kina, bo w niewielkiej porcji ok. 25 g popcornu znajdziemy 4 g błonnika.
Jenna Hope ostrzega jednak przed gotowymi produktami, które zawierają dużo soli i zbędnych dodatków. Lepiej samodzielnie uprażyć kukurydzę na patelni.
10. Maliny
Maliny zawierają najwięcej błonnika ze wszystkich owoców jagodowych, bo aż 6,7 g w 100 g porcji.
11. Słodkie ziemniaki
Przyrządzane w postaci puree, chipsów lub kawałków, słodkie ziemniaki są kolejnym świetnym sposobem na dodanie błonnika do diety, ponieważ jeden zawiera około 6 g. Najlepiej spożywać je ze skórką, gdyż właśnie tam znajduje się najwięcej błonnika.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl