Prof. Spector zdradza sekret na temat śniadania. 4 najważniejsze składniki dla jelit
Rozpoczęcie dnia od tego dania to pewny sposób na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i poprawienie jakości mikrobiomu jelitowego. Profesor Tim Spector, założyciel Zoe Health i światowej sławy badacz, wymienia cztery składniki, które pojawiają się w jego codziennej diecie.
1. Ulubione śniadanie prof. Spectora
Timothy David Spector to brytyjski epidemiolog, lekarz, badacz i autor książek tj. przetłumaczona na język polski publikacja pt. "Podano do stołu. Dlaczego wszystko, co nam dotąd mówiono o jedzeniu, nie jest prawdą". Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. zdrowie w kontekście mikrobiomu jelitowego. Dlatego też żywienie stanowi dla prof. Spectora jeden z najważniejszych obszarów badawczych.
W rozmowie z dr Rupy Aujlą Tim Spector zaleca wprowadzenie jak największej "różnorodności" do diety, a śniadanie jest do tego doskonałą okazją.
- Moim ulubionym śniadaniem jest mieszanka pełnotłustego jogurtu i kefiru z dodatkiem jagód, które mogą pochodzić z zamrażarki, oraz granoli z orzechów lub mojej mieszanki orzechów i nasion - zdradza ekspert.
2. Jogurt i kefir. Superfoods dla jelit
Według badań przytoczonych przez Tima Spectora jogurt naturalny może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i poziomu cukru. Jest również bogaty w "dobre" bakterie niezbędne dla zdrowia jelit. Profesor podkreśla znaczenie wyboru jogurtu pełnotłustego.
- Jeśli na opakowaniu jest napisane 'niskotłuszczowy', istnieje większe prawdopodobieństwo, że to produkt przetworzony - wyjaśnia 2 podcaście Zoe Science and Nutrition.
- Zwykle, gdy sięgam po jogurt, mieszam go z porcją kefiru, znanego jako 'super jogurt', bo zawiera ponad dziesięć razy więcej różnych mikroorganizmów. To przynosi dodatkowe korzyści dla mojego mikrobiomu jelitowego - tłumaczy w jednym z nagrań opublikowanych na Instagramie.
Prof. Spector jest również fanem jagód ze względu na ich wysoką zawartość antyoksydantów. Wyjaśnia, że chronią one przed stresem oksydacyjnym, który jest związany ze starzeniem się i chorobami przewlekłymi. Co więcej, ekspert sugeruje wybór mrożonych jagód z uwagi na ich cenę.
- Podobnie jak groszek są zamrażane wkrótce po zbiorach, co oznacza, że są tak samo bogate w składniki odżywcze jak świeże owoce – podkreśla.
Uzupełnienie śniadania orzechami i nasionami nie tylko doda mu chrupkości, ale także wesprze zdrowie jelit.
- Nasze badania w ramach brytyjskiego i amerykańskiego projektu pokazują, że spożywanie szerokiej gamy różnych roślin, najlepiej ponad 30 tygodniowo, wiąże się ze zwiększoną różnorodnością mikrobiomu jelitowego – wyjaśnia.
- Chociaż 30 może brzmieć przytłaczająco, gdy uświadomisz sobie, że obejmuje to orzechy, nasiona, ziarna, zioła i przyprawy, a także owoce i warzywa, powinno to być o wiele bardziej osiągalne - uspokaja ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl