Trwa ładowanie...

Przekleństwo botaników, skarb dla zielarzy. Napar poratuje nerki

Avatar placeholder
Dominika Najda 03.09.2023 17:29
Zielarze zachęcają do korzystania z właściwości tej rośliny. Ma negatywny wpływ na przyrodę
Zielarze zachęcają do korzystania z właściwości tej rośliny. Ma negatywny wpływ na przyrodę (Getty Images)

Nawłoć kanadyjska to inwazyjny gatunek, który łatwo poznać po charakterystycznych żółtych kwiatach. Botanicy ostrzegają przed niebezpiecznym wpływem na przyrodę, a zielarze zachęcają do korzystania z naturalnego daru.

spis treści

1. Inwazyjna roślina o zdrowotnych właściwościach

Właśnie zaczyna się czas kwitnienia nawłoci późnej i kanadyjskiej. Roślina robi wrażenie, bo w oczy rzucają się nie tylko żółte kwiaty, ale także jej imponujące rozmiary - może osiągać ponad 1,5 m wysokości.

Botanicy zauważają, że jest to gatunek inwazyjny, który stanowi zagrożenie dla naszej rodzimej nawłoci pospolitej oraz negatywnie wpływa na przyrodę. Roślina przyczynia się do zaburzenia całego okolicznego ekosystemu.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Z kolei zielarze przekonują, by czerpać z natury, a nawłoć kanadyjska ma wiele właściwości zdrowotnych. Z rośliny można więc zrobić pożytek, szczególnie że znajdziemy ją praktycznie wszędzie i nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrostu.

Za nawłocią kanadyjską oraz późną powinniśmy rozglądać się przy poboczach i na łąkach, można ją także zauważyć w osiedlowych parkach. Okres kwitnienia przypada na koniec lata i trwa aż do późnej jesieni.

2. Na co sprawdzi się nawłoć kanadyjska?

Właściwości lecznicze nawłoci pospolitej są dobrze znane, jednak w odmianie kanadyjskiej również nie brakuje korzyści zdrowotnych. Roślina pełna jest związków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Z kwiatostanów można przygotować napary i herbatki, które świetnie sprawdzą się na problemy z nerkami oraz układem moczowym. Taką miksturę można też stosować zewnętrznie na trudno gojące się rany.

Nawłoć kanadyjska ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwbólowe i rozkurczowe. Warto stosować roślinę w celu łagodzenia dolegliwości jelitowych.

Okłady okazują się szczególnie przydatne w zakażeniach grzybiczych i przy chorobach skóry. Podczas zbierania rośliny warto jednak pamiętać, że może powodować reakcje alergiczne i katar sienny.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze