Przyprawy - korzenne, imbir, kardamon, chilli
Przyprawy często traktujemy wybiórczo. Używamy ich jedynie podczas przygotowywania potraw, niektóre wcale nie pojawiają się w naszej kuchni. A szkoda, bo większość z nich nie tylko rewelacyjnie pachnie, ale też działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Przyprawy warto dodawać do ciepłych napojów, choćby kawy, kakao czy mleka. Nadadzą im nie tylko wyjątkowego aromatu, ale też poprawią trawienie i pomogą oczyścić drogi oddechowe z zalegającego w nich śluzu.
1. Przyprawy korzenne
Popularne przyprawy korzenne to prawdziwa symfonia smaku i aromatu! Pachną niezwykle intensywnie, stąd nie wszyscy używają ich w swojej kuchni. Jakie zastosowania mają różne rodzaje przypraw?
W starożytności przyprawy korzenne wykorzystywano jako kadzidła, afrodyzjaki i leki. Nie dodawano ich do gotowanych potraw, porównywano wręcz do srebra i złota. Dowód? Za ich kradzież lub nielegalny wywóz poza granice kraju groziły drakońskie kary.
Z punktu widzenia zdrowia cenne są choćby goździki. Dzięki zawartemu w nich eugenolowi, działają przeciwbólowo, sprawdzą się więc w przypadku bólu gardła. Dodane do ciepłego kakao lub mleka nie tylko poprawią samopoczucie, ale też udrożnią zatkany nos.
Decydując się na zakup goździków, wybierajmy te pakowane w całości (sproszkowane szybko tracą smak i aromat), mieląc je tuż przed spożyciem.
W okresie zimowym warto wyposażyć swoją kuchnię w cynamon. Przyprawa ta działa bowiem antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Można ją dodawać do kawy, z którą bardzo dobrze komponuje się smakowo.
Warto jednak pamiętać, że cynamon to przyprawa silnie uczulająca, stąd z rozwagą sięgać po niego powinni alergicy. Nie jest wskazana również u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Przeczytaj koniecznie
- Czy wiesz, jak urządzić pokój bezpieczny dla niemowlęcia? Sprawdź koniecznie
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Alergicy muszą robić to inaczej!Dowiedz się więcej
- O tej piramidzie jeszcze nie słyszałeś. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
2. Imbir jako przyprawa lecznicza
To przyprawa lecznicza skuteczna pod każdą niemal postacią. Najlepiej jednak sięgać po świeży korzeń imbiru, który dodać można do herbaty, mleka, a nawet rosołu.
Imbir obfituje w substancje przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Działa rozgrzewająco, stąd warto po niego sięgać w czasie przeziębienia.
I w tym przypadku ostrożność w stosowaniu imbiru zaleca się pacjentom z problemami ze strony układu pokarmowego, imbir to bowiem przyprawa mocno drażniąca.
3. Kardamon
Kardamon to obok szafranu jedna z najdroższych przyprawa świata. Dawniej była trudno dostępna, dzisiaj znajduje się w ofercie wielu marek. I choć większość z nas nie stosuje jej na co dzień, warto od czasu do czasu wzbogacić nią rozgrzewający napój.
Olejki eteryczne zawarte w kardamonie hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Przyprawa działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zmniejsza obrzęk błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Używa się jej również w czasie leczenia zapalenia oskrzeli i kaszlu.
4. Chilli
Nie każdy odważy się zjeść surową papryczkę chilli. Nic w tym dziwnego, wszyscy bowiem wiedzą, jak ostry ma smak.
Nie da się jednak zaprzeczyć, że papryczka chilli jest dobrym lekarstwem na przeziębienie. Zawarta w niej kapsaicyna dobrze oczyszcza drogi oddechowe i rozrzedza obecny w płucach i oskrzelach śluz. Można w niewielkiej ilości dodać ją do gotowanej potrawy, gdy męczy nas mokry kaszel. Przyprawa ułatwi odkrztuszanie.
Rozgrzewają, nadają potrawom i napojom aromatu i smaku. Są ciekawym uzupełnieniem tradycyjnych dań. Przyprawy mają jednak również wiele walorów leczniczych: rozgrzewają i pozwalają na szybszy powrót do zdrowia.
Na naszym rynku jest ogromny wybór przypraw. Każdy producent przypraw w Polsce oferuje ich naprawdę imponującą ilość.