Rajska nalewka - czym jest? Jak działa na serce?
Nalewka z rajskich jabłuszek to prawdziwa uczta dla zmysłów. Trunek ma obłędny kolor oraz niepowtarzalny smak. Z uwagi na to, że zwykle przygotowuję się go z dodatkiem sporej ilości przypraw, napełnia także dom kuszącym aromatem. Jak przygotować nalewkę z rajskich jabłuszek?
1. Moc rajskich jabłuszek
Rajskie jabłuszka to potoczna nazwa na owoce rajskiej jabłoni. Roślinę zwykle uprawia się ze względów dekoracyjnych, jednak jej owoce służą nie tylko jako ozdoba ogrodu. Przygotowuje się z nich też rozmaite przetwory i smakowite nalewki. Owoce jednak nie nadają się do spożycia na surowo, gdyż są bardzo kwaśne, cierpkie, twarde i mało soczyste.
Rajskie jabłuszka zawierają dużą dawkę witaminy A i C. Ponadto są bogate w garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne.
Z uwagi na zawartość antyoksydantów stosuje się je w profilaktyce chorób serca i nowotworów. Wykazują też właściwości przeciwzapalne i antywirusowe.
Kluczowe jest, aby stosować ją z umiarem.
2. Nalewka z rajskich jabłuszek
Jednym ze sposobów na wykorzystanie owoców rajskiej jabłoni jest przygotowanie z nich aromatycznej nalewki o wyśmienitym smaku i przepięknym kolorze. Jak zrobić ten smakowity trunek?
Do przygotowania nalewki z rajskich jabłuszek potrzebne są następujące składniki:
- 1 kg rajskich jabłek,
- 600 g cukru,
- świeżo wyciśnięty sok z 2 pomarańczy,
- goździki (6 sztuk),
- kora cynamonu,
- 2 ziarna kardamonu,
- laska wanilii,
- 1,5-2 l wódki (45-47 proc.).
Rajskie jabłuszka należy dokładnie umyć, oczyścić z szypułek i usunąć nasiona. Następnie owoce należy pokroić na mniejsze kawałki, wrzucić do dużego słoja i zasypać cukrem. Odstawić na 4 dni, by puściły sok. Przez ten czas słojem trzeba codziennie potrząsać.
Po upływie wskazanego czasu do słoja dodajemy sok z pomarańczy oraz pozostałe przyprawy. Następnie całość należy zalać alkoholem zakręcić i odstawić na 20-25 dni w ciemne miejsce. Przez ten czas słojem trzeba potrząsać co kilka dni.
Następnie całość należy przefiltrować i rozlać do butelek. Trzymać w chłodnym miejscu przez co najmniej pół roku.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl