Trwa ładowanie...

Rezygnujesz ze śniadania? Możesz żałować, organizm szybko odczuje skutki

Avatar placeholder
12.09.2023 10:54
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pomijanie go może mieć przykre konsekwencje
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pomijanie go może mieć przykre konsekwencje (Getty Images)

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Zaraz po przebudzeniu nie zawsze jednak czujemy się głodni, a czasem zwyczajnie brakuje nam czasu. Jak pomijanie śniadania wpływa na nasze zdrowie?

spis treści

1. Najczęściej pomijany posiłek

Okazuje się, że rezygnowanie ze śniadania nie pozostaje bez konsekwencji dla naszego organizmu. Wystarczy ten posiłek pominąć zaledwie raz, by odczuć skutki. To naprawdę zła wiadomość dla wielu osób.

Nieustanny pośpiech, a także pora śniadania, nie sprzyjają odpowiednim nawykom żywieniowym. To najczęściej pomijany posiłek i zdecydowanie należy do tych niedocenianych.

Śniadanie może zadecydować o tym, jak potoczy się nasz dzień. Pierwszy posiłek to paliwo dla organizmu, dostarcza energii, wpływa na nastrój i koncentrację. Ma także ogromny wpływ na nasze zdrowie w perspektywie długoterminowej.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Zwiększone ryzyko chorób

Zjedzenie śniadania pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru. Nieustanne pomijanie tego posiłku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, otyłości oraz zespołu metabolicznego.

W ciągu dnia organizm zacznie domagać się czegoś, co pozwoli podnieść poziom glukozy we krwi. Najchętniej sięgamy wtedy po kaloryczne przekąski i nadrabiamy kalorie, a to prosta droga do nadwagi i otyłości.

Spadek poziomu cukru we krwi może też powodować zmęczenie, senność oraz bóle głowy. Łatwo wtedy o pogorszenie nastroju, stajemy się mniej odporni na stres i trudniej nam się skupić. Zły humor sprzyja też podjadaniu w ciągu dnia.

3. Osłabienie organizmu

Rezygnując z pierwszego w ciągu dnia posiłku, pozbawiasz organizm kluczowych substancji odżywczych. Układ nerwowy zaczyna szwankować, mózg nie chce pracować na pełnych obrotach i znacznie trudniej się skoncentrować.

Pomijanie śniadania może także doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Brak niezbędnych substancji prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, więc jesteśmy bardziej narażeni na infekcje.

Badanie przeprowadzone przez zespół z Harvard School of Public Health wykazało, że zrezygnowanie ze śniadania zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Jeśli do tej pory unikałeś pierwszego posiłku, być może warto rozważyć zmianę nawyków.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze