Robi porządek w jelitach. Zapomnisz o wzdęciach
Jeśli jesteś osobą, która często odczuwa dyskomfort po jedzeniu lub piciu, ale nie potrafi określić przyczyny, znalezienie odpowiednich suplementów łagodzących gazy i wzdęcia może pomóc ci przetrwać oczekiwanie na konkretną diagnozę. Oto pięć suplementów, które warto wziąć w tej sytuacji pod uwagę.
1. Najczęstsze przyczyny wzdęć
Wzdęcia są zmorą wielu pacjentów i stanowią jeden z najczęstszych problemów żołądkowo-jelitowych. Uczucie nieprzyjemnej pełności w obrębie jamy brzusznej może być spowodowane różnorodnymi czynnikami.
Wśród najczęstszych przyczyn wzdęć i gazów należy wymienić:
- spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów bogatych w błonnik,
- picie dużej ilości napojów gazowanych,
- zbyt szybkie spożywanie posiłków,
- alergie pokarmowe,
- problemy związane z przewodem pokarmowym i trawieniem.
2. Produkty łagodzące wzdęcia
Osoby, które borykają się z tego typu problemami, powinny mieć pod ręką:
Imbir
Imbir, spożywany w postaci korzenia, proszku czy pigułki, ma naturalną zdolność do rozluźniania mięśni przewodu żołądkowo-jelitowego. Poza tym zawarty w nim gingerol może pomóc w redukcji gazów, zmniejszyć wzdęcia i złagodzić dyskomfort.
Kminek zwyczajny
Kminek zwyczajny jest niezwykle popularnym i cenionym na całym świecie ziołem. Od wieków znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Ten ziołowy skarb jest zalecany w przypadku różnych problemów z przewodem pokarmowym, takich jak wzdęcia, biegunka czy zaparcia.
Enzymy trawienne
Enzymy trawienne są białkami wytwarzanymi przez organizm w celu rozkładania pokarmu. Czasami organizm może nie wytwarzać ich w wystarczającej ilości, wówczas wskazane jest przyjmowanie ich w formie suplementu.
Enzymy zmniejszają ilość niestrawionego pokarmu, a więc niwelują źródło pożywienia dla bakterii jelitowych, które fermentują i wytwarzają gaz.
Olej z nasion kopru włoskiego
Koper włoski to warzywo stosowane w różnych kuchniach ze względu na mocny smak i aromat, ale w postaci oleju pomaga także łagodzić ból żołądka i gazy. Hamuje aktywność bakterii przewodu pokarmowego.
Olej miętowy
Olejek miętowy rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, dlatego może pomóc złagodzić gazy i wzdęcia. Olejek miętowy może również pomóc w promowaniu ruchu pokarmu i gazów przez układ trawienny.
Probiotyki
Technicznie rzecz biorąc, probiotyki są raczej długoterminowym rozwiązaniem problemu gazów. Promują bowiem równowagę bakterii jelitowych. Proces trawienia jest bardziej efektywny, gdy flora jelitowa jest właśnie w równowadze. Probiotyki pomagają również w rozkładaniu niektórych węglowodanów, które przyczyniają się do produkcji gazów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl