Rogal świętomarciński - właściwości
Rogal świętomarciński jest symbolem Poznania. Miasto to uczyniło go swoją chlubą, a turystów zaprasza się do rogalowego muzeum. Jaka jest historia rogala świętomarcińskiego?
1. Co to jest rogal świętomarciński?
Rogale świętomarcińskie to bardzo popularna słodycz, która w cukierniach pojawia się zwłaszcza 11 listopada, w dniu Św. Marcina. To właśnie tego dnia od lat 80. XIX wieku z inicjatywy poznańskiego piekarza, Józefa Melzera, po mszy odpustowej rozdawano je ubogim. Ta legenda o rogalach świętomarcińskich jest żywa do dzisiaj, choć powtarzane są różne jej wersje.
Od kilku lat rogal świętomarciński obecny jest na liście chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. A to oznacza, że według prawa może być wypiekany wyłącznie przez cukiernie mieszące się w Poznaniu i województwie wielkopolskim. Producenci muszą jednak posiadać certyfikat Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.
2. Jak robi się rogale świętomarcińskie?
Niektórzy sądzą, że rogale świętomarcińskie to nic innego jak tradycyjne rogale drożdżowe. Nic bardziej mylnego. Przygotowuje się je z ciasta półfrancuskiego. Podstawą nadzienia jest biały mak, którego smak wzbogacony jest cukrem, orzechami, rodzynkami, owocami kandyzowanymi i migdałami lub aromatem migdałowym. Rogal ma kształt półksiężyca, a warstwy przekroju widocznie się zaznaczają. Po upieczeniu skórka rogala jest brązowa, polewa się ją lukrem i posypuje drobno posiekanymi orzechami.
Tradycyjne rogale świętomarcińskie przygotowuje się ręcznie, a to oznacza, że cały proces jest czasochłonny. Składniki również nie są najgorszej jakości, co często dyktuje cenę tego produktu.
3. Rogale marcińskie – przepis
Przepis na rogale świętomarcińskie teoretycznie znaleźć można w wielu książkach kucharskich i na serwisach internetowych. Czy jednak to prawdziwa receptura? Jeśli chcemy mieć pewność, a przy tym lepiej poznać rogal świętomarciński warto odwiedzić Rogalowe Muzeum Poznania. Mieści się ono w renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki. Turyści mogą tam dowiedzieć się, jak wypieka się tradycyjny rogal św. Marcina, jak również poznać kilka faktów na temat historia Poznania.
4. Rogal świętomarciński – czy jest zdrowy?
Rogal marciński z całą pewnością należy do produktów wysokokalorycznych. Dostarcza 850 kcal, co wnika m.in. z surowców użytych do produkcji. W składzie rogali świętomarcińskich znajduje się margaryna, która jest źródłem tłuszczów nasyconych. Z kolei orzechy dostarczają tłuszczów wielonienasyconych. Obecne w nich migdały obfitują w magnez, fosfor i wapń. Mimo wszystko należy pamiętać, że rogal świętomarciński, choć bardzo smaczny, musi być jedzony z umiarem. To słodycz jak każda inna, której smak zdominowany jest przez cukier.
5. Rogale marcińskie – gdzie kupić?
W listopadzie rogal świętomarciński znaleźć można w niemal każdej cukierni. Nie zawsze jednak jest to tradycyjny wyrób. Uwagę trzeba zwracać na nazwę, bo ta jest chroniona i tylko ona obowiązuje. A zatem wszelkie modyfikacje, np. rogal z Poznania, podpowiadają, że mamy do czynienia z podróbką.
Po rogale świętomarcińskie najlepiej wybrać się do stolicy Wielkopolski. I tam, przy okazji spaceru po pięknej starówce, posmakować tego regionalnego przysmaku.