Trwa ładowanie...

Polacy piją aż 225 litrów rocznie. Krótka droga do marskości wątroby

Avatar placeholder
08.08.2023 18:11
Stłuszczenie wątroby to dopiero początek. Polacy nie potrafią funkcjonować bez tych napojów
Stłuszczenie wątroby to dopiero początek. Polacy nie potrafią funkcjonować bez tych napojów (Getty Images)

Wątroba należy do narządów o niezwykłych właściwościach kompensacyjnych, niestety dekady wzmożonej pracy z substancjami toksycznymi sprawiają, że może odmówić posłuszeństwa. Jednym z najbardziej zgubnych nawyków prowadzących do stłuszczenia, a wreszcie marskości - jest picie alkoholu. Mało kto wie, że nie tylko napoje z procentami jej szkodzą.

spis treści

1. Tych napojów wątroba nienawidzi

Konsumpcja alkoholu nie tylko prowadzi do stopniowego niszczenia wątroby, mózgu, serca, nerek i trzustki, ale także przyczynia się do gromadzenia tłuszczu trzewnego. Ten tłuszcz pokrywa nasze narządy wewnętrzne, zwiększając ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Dodatkowo, picie piwa i kolorowych drinków, niemających żadnych wartości odżywczych, dostarcza do naszego organizmu puste kalorie. Wreszcie po spożyciu alkoholu mamy większą skłonność do podjadania niezdrowych przekąsek, które są bogate w sól i tłuszcz.

Zobacz film: "Napoje typu light mogą powodować udar i zawał"
Są pełne cukru i nie mają żadnych wartości odżywczych
Są pełne cukru i nie mają żadnych wartości odżywczych (Pixabay)

Innym poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest stałe spożywanie napojów gazowanych i tzw. energetyków, ale także dosładzanych napojów owocowych, wód smakowych i niektórych izotoników. Te napoje mogą być pełne cukru, a ich nadmierne spożywanie może prowadzić do rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). To z kolei może zaburzać gospodarkę hormonalną i węglowodanową, wpływać negatywnie na pracę układu pokarmowego i układu krążenia oraz podnosić stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.

2. Uwaga na mleko. Ma jedną wadę

Badania opublikowane w czasopiśmie medycznym "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wykazały, że żywność o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych może również mieć destrukcyjny wpływ na wątrobę i trzustkę. Do takich produktów zalicza się pełne mleko, które zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych na szklankę, co stanowi 20 proc. naszego dziennego zapotrzebowania. Dla dobra naszego zdrowia warto więc zastąpić pełnotłuste mleko chudym mlekiem lub napojem roślinnym.

Niestety, Polacy są wielkimi miłośnikami mleka. W ciągu ostatnich 15 lat spożycie tego napoju w Polsce znacznie wzrosło. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rocznie konsumujemy aż 225 litrów tego produktu.

Aby wspierać prawidłowe funkcjonowanie wątroby i innych narządów oraz unikać poważnych problemów zdrowotnych, powinniśmy nie tylko zrezygnować z wyżej wymienionych produktów, ale także włączyć do naszej diety odpowiednią ilość warzyw i owoców. Nie możemy również zapominać o regularnej aktywności fizycznej, rzuceniu palenia, piciu naparów ziołowych i spożywaniu wody.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze