3 z 11Bezpieczeństwo sushi
Sushi to kulinarny hit ostatnich lat. Danie to jemy w restauracjach, czasem sami je przyrządzamy. Wszystko zależy od naszych zdolności kulinarnych i preferencji. Niektórzy jednak podchodzą do tego przysmaku sceptycznie. Spożywanie surowej ryby budzi bowiem ich wątpliwości. Czy słusznie?
Ryby, które wykorzystuje się do zrobienia sushi, są przed dostarczeniem do sklepu poddawane szczegółowym badaniom. Mimo to przed jej przygotowaniem rybę trzeba koniecznie zamrozić. Dopiero po 24 godzinach będzie ona gotowa do przyrządzenia.
Niektórzy dopuszczają użycie do sushi ryby wędzonej lub pieczonej. Popularnymi dodatkami do tego rodzaju dania są: mango, marynowana rzepa, kawior, tatar z łososia.
Zdarza się, że ryby i owoce morza są nieprawidłowo przechowywane. To sprawia, że na ich powierzchni namnażają się bakterie, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.
– Surowych ryb nie powinny jeść kobiety w ciąży, dzieci i osoby z obniżoną odpornością. Sushi może gościć w naszej diecie raz na jakiś czas, ale lepiej spożywać je tylko w sprawdzonych restauracjach. Nie polecam kupować ryb z niepewnych źródeł – mówi Emilia Kołodziejska, dietetyk.