Ryż z jabłkami – ryż a zdrowie, jabłka a zdrowie, przepisy
Ryż z jabłkami to bardzo popularne i smaczne danie, które może być daniem głównym. Ryż zawiera cenne minerały i witaminy niezbędne dla naszego zdrowia. Jabłka są źródłem witaminy C i innych składników. Jaki wpływ ma ryż z jabłkami na nasze zdrowie?
1. Ryż z jabłkami – ryż a zdrowie
Ryż z jabłkami to możliwość wprowadzenia do diety wartościowego ryżu. Na świecie jest wiele gatunków ryżu, które różnią się kształtem ziarna, jego smakiem i wartościami odżywczymi. W czasie gotowania ryż wchłania wodę i pęcznieje. Im ziarno ryżu jest mniejsze, tym staje się bardziej pękate, a co za tym idzie ryż takiego gatunku jest bardziej klejący.
Ryż zawiera węglowodany, które są podstawowym źródłem energii organizmu. Co więcej, ryż zawiera magnez, potas, cynk i żelazo. Składniki te wpływają korzystnie na układ nerwowy, poprawiają koncentrację, odporność organizmu, a także regulują ciśnienie krwi.
Ryż to także bogate źródło witaminy B, witaminy E i błonnika, które chronią przed wolnymi rodnikami i poprawiają trawienie. Co więcej, ryż zawiera cenne białko w postaci aminokwasów egzogennych, których organizm nie produkuje.
Do ryżu z jabłkami możemy wybrać każdy gatunek ryżu. Nie mniej, bardziej wartościowy gatunek ryżu to ryż brązowy i ryż barboiled. Jeżeli jednak nie wyobrażamy sobie ryżu z jabłkami bez ryżu białego, to lepiej zdecydować się na ryż długoziarnisty. Zawiera on więcej błonnika i jest wolniej trawiony.
2. Ryż z jabłkami – jabłka a zdrowie
Ryż z jabłkami to także jabłka, które mają dla naszego organizmu drogocenny wpływ. Jabłka, dzięki zawartości specyficznych frakcji błonnika - pektyn, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego poprzez wiązanie substancji szkodliwych w świetle jelita. Dodatkowo obecność przeciwutleniaczy również pomaga uchronić się przed nowotworami. Jabłka mogą wspierać organizm przez działanie antyoksydacyjne witamin, minerałów i barwników w nich zawartych, poprawiają trawienie, a także pomagają przy biegunkach i zapobiegają powstawania zaparć. Jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu więc chronią przed zawałem serca i zapobiegają miażdżycy.
Właściwości jabłek nie zależą od odmiany, czy wielkości. Rożnice między gatunkami jabłek nie są na tyle istotne, żeby wpływały na ich wybór, więc do ryżu z jabłkami możemy wykorzystać ulubioną odmianę.
W składzie jabłka znajdziemy błonnik, węglowodany, witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, witaminę E, witaminę K, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk i błonnik.
3. Ryż z jabłkami – przepisy
Ryż z jabłkami to bardzo prosty przepis na danie. Ryż wystarczy ugotować do odpowiedniej miękkości. Jabłka należy obrać i poddusić. Do duszonych jabłek możemy dodać trochę cynamonu.
Do ryżu z jabłkami, w którym to jabłka należy poddusić, warto wybierać odmiany jabłek, które szybko kruszeją. Mowa tutaj o antonówce i renecie. Należy jednak pamiętać, że są to jabłka kwaśne. Można zatem na wierzch dodać słodkiej śmietanki.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Ryż z jabłkami można także przygotować w piekarniku. Wystarczy do żaroodpornego naczynia dodać ryż, zalać wodą, przykryć folią aluminiową i piec w 200 stopniach Celsjusza przez 30 minut. Po 30 minutach wyjąc z piekarnika, a na wierzchu poukładać starte lub pokrojone jabłka. Następnie piec przez kolejne 20 minut, ale już bez przykrycia.
Ryż z jabłkami to nie tylko smaczne, ale także pożywne danie pełne składników mineralnych i witamin, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie.