Sałatka z paluszkami krabowymi (surimi) – wartości odżywcze i pomysły
Sałatka z paluszkami krabowymi, które tak naprawdę w swoim składzie nie zawierają mięsa kraba, a jedynie aromat imitujący jego zapach, to bardzo popularne danie. Można ją skomponować z różnych składników, dzięki czemu jest nie tylko smaczna, ale i mniej lub bardziej sycąca. To doskonałe danie na pożywny lunch, ale i lekką kolację. Doskonale sprawdza się na imprezach. Z czym ją zrobić?
1. Najlepsza sałatka z paluszkami krabowymi
Sałatka z paluszkami krabowymi, czyli surimi, ma oryginalny smak. To doskonała propozycja na lunch, podwieczorek czy kolację, a i mniej lub bardziej formalną imprezę. Robi się ją szybko z bardzo różnych składników, dlatego każdy, kto lubi ich smak, na pewno znajdzie coś dla siebie.
Do głównych składników sałatki z paluszkami krabowymi, poza surimi, należą:
- makaron tradycyjny, makaron ryżowy, ryż (biały, brązowy, jaśminowy, basmati), kasza kuskus,
- warzywa: rzodkiewka, zielony ogórek świeży, kukurydza,
- majonez, jogurt naturalny, sos majonezowo-jogurtowy, sos koperkowo-ziołowy, sos czosnkowy,
- przyprawy: sól, pieprz, czosnek,
- koper, natka pietruszki.
Przepisów na sałatkę z paluszkami surimi jest mnóstwo. Jaka jest najlepsza sałatka z paluszkami krabowymi? Może:
- sałatka z paluszkami krabowymi i makaronem klasycznym,
- sałatka z surimi i makaronem ryżowym,
- sałatka z surimi i ananasa,
- sałatka z paluszkami krabowymi i jajkiem,
- sałatka z surimi i ogórkiem oraz koprem,
- sałatka z surimi i porem,
- sałatka z surimi i makaronem i koperkiem,
- sałatka z surimi i selerem naciowym,
- sałatka z paluszkami krabowymi i ogórkiem zielonym,
- sałatka z surimi w awokado,
- sałatka z surimi fit.
2. Wartości odżywcze paluszków krabowych
Paluszki krabowe pochodzą z Japonii. Tam, w 1969 roku, powstała pierwsza fabryka surimi. Ich nazwa, jak można się domyślać, pochodzi z języka japońskiego. Surimi to dosłownie „mielona ryba".
Surimi to dość długie, owalne pałeczki, które swoim kształtem i kolorem przypominają nogi kraba, które zawierają mielone mięso ryb (od 28 do 40 %), zazwyczaj dorsza, mintaja lub morszczuka. Nie mają w sobie mięsa z kraba (nie sposób ich pomylić z prawdziwymi odnóżami kraba ze względu na cenę).
Mięso ryb przeznaczonych na surimi jest płukane, co ma usunąć intensywny zapach, następnie rozdrabniane i mielone na kleistą masę. Tę łączy się z mąką, jajkami i olejem oraz doprawia. Ponieważ masa jest plastyczna, można z niej formować pożądane kształty. Gotowe surimi, zapakowane hermetycznie, można nabyć w wielu supermarketach: w lodówkach lub zamrażarkach.
Paluszki surimi mają charakterystyczny, zdecydowany smak. Są niskokaloryczne, ponieważ mają od 90 do 130 kcal w 100 g. Zawierają:
- białko,
- potas (110 mg),
- węglowodany (7 g),
- cukry proste, a także tłuszcz (0,9 g),
- kwasy tłuszczowe nasycone (0,2 g),
- cholesterol (30 mg),
- sód (143 mg),
- białko sojowe,
- skrobię,
- stabilizatory,
- konserwanty,
- barwnik i przyprawy (sól, mirin, ekstrakt krabowy).
Dzięki zawartości rybiego mięsa zawierają również kwasy omega-3, witaminę B12 oraz selen.
Wartości odżywcze i energetyczne sałatki z paluszków krabowych zależą od obecnych w niej składników. Warto pamiętać, że by danie było jak najmniej kaloryczne, warto zrezygnować z ciężkich sosów majonezowych, biały makaron zastąpić ryżowym i pamiętać o dużej ilości surowych warzyw. Taka sałatka będzie równie pyszna, a przy tym lekka, pożywna i zdrowa.
3. Czy sałatka z paluszkami krabowymi jest zdrowa?
Paluszki krabowe w diecie nie powinny pojawiać się zbyt często. Po pierwsze duża zawartość węglowodanów w połączeniu z niewielką ilością błonnika powoduje szybki wzrost glukozy we krwi. Paluszki nie są więc polecane cukrzykom.
Po drugie paluszki krabowe dostępne w sklepach często nie mają dobrego składu. Nie zawierają zbyt wiele mięsa z ryb, a dużo wody, cukrów oraz skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej, a także sporo konserwantów, spulchniaczy i aromatów.
W skład surimi wchodzą często:
- stabilizatory: cukier, sorbitol, polifosforan sodu, karagen,
- konserwanty: benzoesan sodu, sorbinian potasu,
- barwniki: węglan wapnia, karmin, ekstrakt z papryki,
- wzmacniacze smaku i zapachu: glutaminian sodu, inozynian dwusodowy, guanylan dwusodowy.
Kupując surimi należy wybierać te, które zawierają sporo pełnowartościowego białka i mają krótki skład: im krótszy, tym lepiej. Dobrze byłoby też wiedzieć, z jakich ryb przygotowane jest surimi, a także czy nie ma w nim dodatku soi, sztucznych barwników i nawilżaczy. Wysokiej jakości paluszki powinny zawierać około 40% mięsa.