Trwa ładowanie...

Sekret starożytnych Inków. Na nadciśnienie i słabe libido

 Karolina Rozmus
22.01.2023 09:25
Korzeń maca nazywany jest peruwiańskim żeń-szeniem
Korzeń maca nazywany jest peruwiańskim żeń-szeniem (Adobe Stock)

Ten superfood w Peru spożywany jest codziennie. W Polsce można go dostać tylko w postaci suszonej i sproszkowanej. Warto jednak sięgnąć po takie rozwiązanie, bo korzeń maca ma niepowtarzalny smak i aromat, a poza tym może chronić przed osteoporozą i nadciśnieniem, a nawet zwiększać libido.

spis treści

1. Korzeń maca na zmęczenie i stres

Peruwiańska maca (Lepidium meyenii walper) w kraju swojego pochodzenia jest codziennym elementem diety. Korzeń i łodygę podaje się w postaci gotowanej i pieczonej, to też składnik popularnego w Andach napoju – maca chicha. Od dłuższego czasu korzeń macy jest flagowym produktem eksportowym Peru. Nic dziwnego, bo to prawdziwe superfood.

W Peru spożywa się zarówno korzeń, jak i łodygę wyrastającą ponad ziemię
W Peru spożywa się zarówno korzeń, jak i łodygę wyrastającą ponad ziemię (Getty Images)

To źródło błonnika i aminokwasów, miedzi, sodu, wapnia i cynku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza bogactwo roślinnych związków bioaktywnych w korzeniu maca. Są to:

Zobacz film: "Korzeń maca - nieocenione wartości zdrowotne"

Dzięki nim korzeń maca wykazuje szczególne właściwości, m.in. niweluje zmęczenie, dodaje energii, pomaga przy nadmiernym stresie i poprawia koncentrację. Poza tym sproszkowany korzeń maca wpływa ochronnie na układ nerwowy.

To jednak nie wszystko.

2. Na potencję i nadciśnienie

Korzeń maca może też wpływać pozytywnie na układ krążenia – fitoskładniki obecne w peruwiańskim żeń-szeniu działają przeciwzapalnie i chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Dodatkowo roślina wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi, a według niektórych badań – reguluje poziom cukru we krwi.

A skąd porównanie do żeń-szenia? Nie chodzi tylko o zwiększenie witalności organizmu. Starożytni Inkowie sięgali po korzeń maca przed bitwą lub przed zbliżeniem z kobietą. Maca bowiem traktowana była jako naturalny środek na potencję oraz zwiększenie libido. Potwierdzili to zresztą niedawno badacze, którzy chcieli sprawdzić, jak suplementacja korzeniem macy wpłynie na mężczyzn z dysfunkcjami seksualnymi spowodowanymi zażywaniem antydepresantów.

Okazuje się, że po korzeń macy mogą śmiało sięgać także kobiety – roślina łagodzi dokuczliwe objawy menopauzy, ale też może wpływać na podwzgórze i przysadkę mózgową. Dzięki temu pośrednio wpływa na uregulowanie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH).

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze