Serce ich nienawidzi. Lekarz wymienia 3 napoje, które prowadzą do zawału
Na kondycję naszego serca niebagatelny wpływ ma styl życia, jaki prowadzimy. Jego elementami jest dieta, jednak nie tylko tłuste, słodkie i wysokoprzetworzone produkty mogą uszkadzać mięsień sercowy. Równie szkodliwe mogą być niektóre napoje.
1. Trucizna w płynie. Te napoje uszkadzają serce
Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy cytowana przez Express.co.uk zwraca uwagę, że jest grupa napojów wyjątkowo szkodliwych dla serca. Łączy je jedno – wysoka zawartość cukru.
- Energetyki, napoje owocowe, gazowane i mleka smakowe to napoje o wysokiej zawartości cukru. W jednym przeglądzie systematycznym i metaanalizie z 2016 r. spożycie napojów słodzonych o dużej zawartości cukru zwiększyło ryzyko udaru mózgu o 13 procent i zawału serca o 22 procent – tłumaczy.
Dodaje, że w przypadku napojów energetyzujących dodatkowym zagrożeniem jest połączenie kofeiny, tauryny i witamin z grupy B oraz żeń-szenia.
- W składzie energetyków najczęściej znajduje się kofeina, guarana, żeń-szeń i tauryna – te substancje działają pobudzająco i osobno nie są szkodliwe. Jednak zmieszanie ich w jednym drinku w takiej dawce może niezwykle negatywnie wpływać na organizm, zwłaszcza na układ nerwowy czy sercowo-naczyniowy – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Dr Lee na listę szkodliwych napojów dodaje także alkohol. Nie tylko jest źródłem pustych kalorii i może zwiększać ryzyko nadwagi i otyłości, ale też ma szczególnie szkodliwy wpływ na serce. Niebezpieczne dla tego narządu ilości to już dziesięć gramów etanolu spożywane regularnie. Alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz jest substancją "toksyczną dla komórek mięśnia sercowego, więc może uszkodzić serce".
2. Pij bez obaw. Nawodnienie jest kluczowe
Lekarka zauważa, że tak samo jak niektóre napoje mogą sercu szkodzić, inne będą stać na straży zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Odwodnienie organizmu zwiększa bowiem ryzyko chorób serca m.in. niewydolności.
Zdaniem dr Lee najlepsze dla utrzymania optymalnego nawodnienia organizmu są woda, ale też herbata, soki warzywne oraz kawa.
- Wykazano, że picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie znacznie zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – tłumaczy.
Istnieją również badania, które wskazują, że nasze serce uwielbia herbatę. Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Utrechcie, śledząc przez 13 lat stan zdrowia 37 tys. osób, doszli do wniosku, że wystarczą trzy do sześciu filiżanek dziennie zielonej herbaty. Może ona aż o 45 proc. zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób serca. Naukowcy z Australii z kolei dowiedli, że ten prozdrowotny wpływ herbata zawdzięcza obecności przeciwutleniaczy. Znajdziemy je nie tylko w herbacie, ale także w kawie czy warzywach, dlatego napoje na ich bazie również mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl