Trwa ładowanie...

Chroni serce, hamuje rozrost komórek rakowych. Broń w walce z rakiem trzustki

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 27.12.2022 11:17
Warzywa kapustne to skuteczna broń w walce z rakiem
Warzywa kapustne to skuteczna broń w walce z rakiem (Adobe Stock)

Choć niektórych może odstraszać ich specyficzny zapach, to warzywa krzyżowe są potężną bronią w walce z nowotworami. Ich moc tkwi w przeciwutleniaczach, ale nie tylko, bo do zaoferowania mają znacznie więcej. Po które warto sięgać najczęściej?

spis treści

1. Profilaktyka przeciwnowotworowa

Przeciwutleniacze to podstawa każdej zdrowej diety, a ich szczególnie bogate źródło to warzywa krzyżowe.

Brukselka pomaga walczyć z rakiem
Brukselka pomaga walczyć z rakiem (Getty Images)
Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki i tym samym chronią organizm przed uszkodzeniami, które przyczyniają się do rozwoju wielu poważnych chorób, m.in. nowotworów. Dlatego są tak istotnym elementem profilaktyki, co potwierdza Amerykański Instytut Badań nad Rakiem.

Do warzyw krzyżowych należą m.in.

  • brukselka,
  • brokuły,
  • kapusta,
  • kalafior,
  • jarmuż.

Eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, zwracają uwagę, że warzywa kapustne są niezwykle bogate w bioaktywne związki, które pomagają walczyć z rakiem.

"Poza indolami, zawierają też sulforafan – nazywany często antidotum na raka. Związek ten wykazuje działanie ochronne na różnych etapach tworzenia się nowotworu – zarówno w fazie poprzedzającej, jak i w kolejnych, gdy dochodzi do namnażania się komórek nowotworowych" - wskazuje Barbara Wojda, jedna z ekspertek NCEZ.

Wyjaśnia, że ma on zdolność pobudzania enzymów detoksykacyjnych i zapobiegania uszkodzeniom DNA.

"Sulforafan poza właściwościami przeciwnowotworowymi, wykazuje także korzystne działanie w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, cukrzycy, a część badań wskazuje, że może zwalczać zakażenia bakteryjne (m.in. zmniejsza kolonizację Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów żołądka)" - zaznacza ekspertka.

2. "Mini kapusta" o wielkiej mocy

Do najbardziej korzystnych związków, w których tkwi zdrowotna moc brukselki i innych warzyw kapustnych są glukozynolany (to one odpowiadają za ich specyficzny zapach). Badania naukowe wykazały, że hamują one wzrost niektórych komórek nowotworowych.

Podobne działanie ma chlorofil. To zielony barwnik występujący naturalnie we wszystkich roślinach, który - jak dowodzą badania naukowe - też jest skutecznym narzędziem w walce z rakiem.

Badanie z 2018 roku opublikowane na łamach "Oxidative Medicine and Cellular Longevity" wskazywało na istotny wpływ chlorofilu na komórki raka trzustki. Może on pomóc w ograniczeniu wzrostu guza, poprzez blokowanie enzymów, które to przyśpieszają.

3. Warzywa krzyżowe chronią serce

Badanie z 2020 roku opublikowane na łamach "British Journal of Nutrition" wykazało, że ludzie, którzy jedli więcej warzyw krzyżowych, mieli mniej wapnia w tętnicach niż ci, którzy jedli ich mniej. To bardzo istotna zależność, bo zwapniałe tętnice to krok do poważnych chorób, m.in. zawału serca czy udaru mózgu.

Badania wykazały, że spożywanie niespełna 45 gramów posiekanych brokułów dziennie może zmniejszyć ryzyko powstawania złogów w tętnicach nawet o 46 proc. Ma to także znaczenie w kontekście nowotworów, bo u osób ze zdrowym sercem, ryzyko zachorowania jest niższe.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze