Lidl wycofuje partię chipsów. Wysokie stężenie rakotwórczej toksyny

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed jedzeniem chipsów warzywnych z popularnej sieci. Sklep wycofuje już serię produktu, który może "stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów".

Wycofane chipsy należy zwrócić do sklepuWycofane chipsy należy zwrócić do sklepu
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Prus

GIS ostrzega przed chipsami

"W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych wymienionych w ostrzeżeniu" - czytamy w opublikowanym przez GIS komunikacie.

"Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta" - ostrzega GIS.

Na zawartość powstającego w pożywieniu akrylamidu wpływa sposób przygotowania potraw. Żywność bogata w węglowodany, która jest poddawana działaniu wysokiej temperatury podczas takich procesów, jak np. smażenie - zawiera sporą ilość akrylamidu. Największym źródłem akrylamidu są chipsy ziemniaczane.

Chipsy mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Chipsy mogą być niebezpieczne dla zdrowia © GIS

Akrylamid jest toksyczny. Regularne narażenie organizmu na ten związek może sprzyja nowotworom.

Chipsy znikają z rynku

Ostrzeżenie GIS dotyczy konkretnej partii chipsów warzywnych z solą morską dostępnych w jednej z popularnej sieci sklepów.

Szczegóły ostrzeżenia:

Produkt: Bio Organic, Chipsy Warzywne z solą morską, Snack Day, 100 g

Numer partii: C 110 086502

Data minimalnej trwałości: 18.11.2023

Producent: Yellow Chips BV, Holandia

Dystrybutor: Lidl sp. z o.o. sp. k., ul Poznańska 48, Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, sieć rozpoczęła procedurę prewencyjnego wycofania. Chodzi tylko o jedną partię chipsów, którą wskazał GIS w swoim komunikacie.

Klienci mogą zwrócić produkt w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu.

GIS zaznaczył, że trwa postępowanie wyjaśniające, a proces wycofywania jest monitorowany.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie