Trwa ładowanie...

Smażenie w głębokim tłuszczu

Avatar placeholder
Ewelina Stanios 12.07.2014 19:49
Smażenie w głębokim tłuszczu
Smażenie w głębokim tłuszczu

Smażenie w głębokim tłuszczu, określane także jako deep-frying lub frytowanie, to jedna z najpopularniejszych technik gotowania. Dzięki niemu potrawy są chrupiące i niezwykle smaczne, ponieważ tłuszcz jest nośnikiem smaku. Smażenie w tłuszczu jest doskonałe przy wszelkich daniach w panierce, zanurzonych w płynnym cieście, pączkach czy faworkach. Niestety, deep-frying to bardzo niezdrowa metoda gotowania odradzana przez wielu lekarzy i dietetyków, propagujących zdrowy styl życia.

spis treści

1. Smażenie w woku

Przed rozpoczęcia smażenia na tłuszczu należy dokładnie umyć, a następnie osuszyć mięso lub warzywa, by uniknąć sytuacji, w której rozgrzany tłuszcz będzie tryskał na boki. Możesz pozbyć się nadmiaru wody, używając jednorazowego ręcznika papierowego lub czystego ręcznika kuchennego. W przypadku produktów mrożonych smażonych metodą deep-frying koniecznie musisz je całkowicie rozmrozić przed włożeniem na patelnię, bo może zdarzyć się tak, że na zewnątrz będą usmażone, a w środku zimne. Jeśli chodzi natomiast o produkty smażone w cieście techniką deep-frying, musisz je odsączyć z nadmiaru ciasta przed włożeniem na patelnię.

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak wygląda smażenie w woku i jakie są jego zalety? Smażąc w woku, najczęściej stosuje się technikę stir-frying. Pochodzi ona z Chin, a jej istotą jest smażenie na gorącym oleju z ciągłym mieszaniem w jak najmniejszej ilości czasu, by produkty mogły zachowywać swoją wartość odżywczą. Dla techniki stir-frying ważne jest ponadto, by wykorzystywać niewielką ilość tłuszczu, najlepiej oleju słonecznikowego, sojowego lub z orzeszków ziemnych. Smażenie w woku nie powinno się odbywać przy pomocy oliwy z oliwek.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Kiedy można smażyć w głębokim tłuszczu?

Dla sprawdzenia temperatury oleju najlepszy jest specjalnie przygotowany do tego termometr. Jeśli wskazuje 150-160 stopni Celsjusza, to możesz zacząć smażenie w głębokim tłuszczu. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, to temperaturę możesz sprawdzić przy pomocy kostki chleba. Optymalna temperatura do smażenia w głębokim tłuszczu jest wtedy, jeśli kostka rzucona na patelnię usmaży się w ciągu 60 sekund.

Jak smażyć na głębokim tłuszczu?

  • Jeśli do rozgrzanego oleju dostanie się parę kropel wody, natychmiast nakryj patelnię pokrywką, by w ten sposób odciąć dopływ tlenu.
  • Nie wrzucaj nigdy produktów do rozgrzanego oleju z dużej wysokości, bo może spowodować to, że oparzysz się gorącym olejem.
  • Jeśli boisz się, że olej będzie się rozpryskiwał podczas smażenia, to możesz wsypać ¼ łyżeczki soli, pamiętając jednak, że sól obniża wartość grzewczą oleju.
  • Nie wlewaj zbyt dużej ilości oleju – zachowaj odstęp 4 cm od brzegu naczynia (6 cm w przypadku większego), to pozwoli na uchronienie kuchenki przed wylewającym się na nią olejem, gdy zacznie wrzeć i bulgotać pod wpływem włożonych do niego produktów.

Smażenie w głębokim tłuszczu należy zakończyć położeniem usmażonego jedzenia na ręcznikach papierowych, by mogły obciec z nadmiaru oleju. Patelnie odstawiamy w bezpieczne miejsce, by tłuszcz mógł wystygnąć. Wskazane jest jednorazowe używanie oleju, jeśli jednak chcesz go użyć następny raz, koniecznie musisz go przefiltrować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze