Trwa ładowanie...

Smażenie w głębokim tłuszczu

Smażenie w głębokim tłuszczu, określane także jako deep-frying lub frytowanie, to jedna z najpopularniejszych technik gotowania. Dzięki niemu potrawy są chrupiące i niezwykle smaczne, ponieważ tłuszcz jest nośnikiem smaku. Smażenie w tłuszczu jest doskonałe przy wszelkich daniach w panierce, zanurzonych w płynnym cieście, pączkach czy faworkach. Niestety, deep-frying to bardzo niezdrowa metoda gotowania odradzana przez wielu lekarzy i dietetyków, propagujących zdrowy styl życia.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

spis treści

1. Smażenie w woku

Przed rozpoczęcia smażenia na tłuszczu należy dokładnie umyć, a następnie osuszyć mięso lub warzywa, by uniknąć sytuacji, w której rozgrzany tłuszcz będzie tryskał na boki. Możesz pozbyć się nadmiaru wody, używając jednorazowego ręcznika papierowego lub czystego ręcznika kuchennego. W przypadku produktów mrożonych smażonych metodą deep-frying koniecznie musisz je całkowicie rozmrozić przed włożeniem na patelnię, bo może zdarzyć się tak, że na zewnątrz będą usmażone, a w środku zimne. Jeśli chodzi natomiast o produkty smażone w cieście techniką deep-frying, musisz je odsączyć z nadmiaru ciasta przed włożeniem na patelnię.

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak wygląda smażenie w woku i jakie są jego zalety? Smażąc w woku, najczęściej stosuje się technikę stir-frying. Pochodzi ona z Chin, a jej istotą jest smażenie na gorącym oleju z ciągłym mieszaniem w jak najmniejszej ilości czasu, by produkty mogły zachowywać swoją wartość odżywczą. Dla techniki stir-frying ważne jest ponadto, by wykorzystywać niewielką ilość tłuszczu, najlepiej oleju słonecznikowego, sojowego lub z orzeszków ziemnych. Smażenie w woku nie powinno się odbywać przy pomocy oliwy z oliwek.

2. Kiedy można smażyć w głębokim tłuszczu?

Dla sprawdzenia temperatury oleju najlepszy jest specjalnie przygotowany do tego termometr. Jeśli wskazuje 150-160 stopni Celsjusza, to możesz zacząć smażenie w głębokim tłuszczu. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, to temperaturę możesz sprawdzić przy pomocy kostki chleba. Optymalna temperatura do smażenia w głębokim tłuszczu jest wtedy, jeśli kostka rzucona na patelnię usmaży się w ciągu 60 sekund.

Jak smażyć na głębokim tłuszczu?

  • Jeśli do rozgrzanego oleju dostanie się parę kropel wody, natychmiast nakryj patelnię pokrywką, by w ten sposób odciąć dopływ tlenu.
  • Nie wrzucaj nigdy produktów do rozgrzanego oleju z dużej wysokości, bo może spowodować to, że oparzysz się gorącym olejem.
  • Jeśli boisz się, że olej będzie się rozpryskiwał podczas smażenia, to możesz wsypać ¼ łyżeczki soli, pamiętając jednak, że sól obniża wartość grzewczą oleju.
  • Nie wlewaj zbyt dużej ilości oleju – zachowaj odstęp 4 cm od brzegu naczynia (6 cm w przypadku większego), to pozwoli na uchronienie kuchenki przed wylewającym się na nią olejem, gdy zacznie wrzeć i bulgotać pod wpływem włożonych do niego produktów.

Smażenie w głębokim tłuszczu należy zakończyć położeniem usmażonego jedzenia na ręcznikach papierowych, by mogły obciec z nadmiaru oleju. Patelnie odstawiamy w bezpieczne miejsce, by tłuszcz mógł wystygnąć. Wskazane jest jednorazowe używanie oleju, jeśli jednak chcesz go użyć następny raz, koniecznie musisz go przefiltrować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.