Żyj zdrowo!
Specjaliści przekonują, że wprowadzenie zdrowych nawyków do swojego życia jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim trybie życia na lepsze, mamy dla ciebie dobrą wiadomość: naukowcy przekonują, że istnieje ponad 2400 łatwych sposobów na polepszenie stanu swojego zdrowia i jakości życia. Nawet drobiazgi mają znaczenie. Niewielkie zmiany nie wymagają od nas dużego wysiłku, a po zsumowaniu może się okazać, że korzyści płynące z nich są znaczne. Zdrowsza dieta, lepsza kondycja, umiejętność efektywnego radzenia sobie ze stresem i poprawa jakości snu są w twoim zasięgu.
1. Zdrowy styl życia krok po kroku
Wielu ludziom zdrowie fizyczne kojarzy się z wyrzeczeniami. Wydaje im się, że trzeba godzinami ćwiczyć na siłowni i żywić się wodorostami, by być zdrowym. Specjaliści są jednak zdania, że tak daleko idące poświęcenia są niepotrzebne. Wystarczy codziennie zrobić coś dla siebie. Oczywiście, im bardziej dbasz o zdrowie, tym lepsze rezultaty możesz osiągnąć. Na początek do swojego planu dnia dołącz półgodzinny spacer. Lekarze są zgodni, że nawet tak niewielki wysiłek może wystarczyć, by zapobiec przybraniu na wadze i przyczynić się do umiarkowanego spadku wagi. Postaraj się być bardziej aktywna – zamiast windy wybierz schody, wysiądź dwa przystanki wcześniej z autobusu i pokonaj ten dystans na piechotę, w sklepie zamiast wózka na kółkach weź do ręki koszyk, który będziesz niosła. Niewykluczone, że dzięki tego typu zmianom poczujesz potrzebę większej aktywności fizycznej. Wówczas poszukaj innych sposobów na zwiększenie ruchu. Zacznij jeździć na rowerze, biegać lub chodzić na aerobik. Znajdź takie rodzaje aktywności, które będą sprawiały ci przyjemność. Zadbaj przy tym o różnorodność. Na zmianę pływaj i graj w sporty zespołowe. W ten sposób nie znudzisz się zbyt szybko.
Aktywność fizyczna jest ważna, ale nie tylko w tej kwestii jest wiele do zrobienia. Równie ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Wskazane jest, by wprowadzać zmiany stopniowo. Możesz zacząć od ograniczenia ilości tłuszczu i cukru. Zamiast batona wybierz owoc, napoje gazowane zastąp wodą mineralną lub sokami owocowymi. Po pewnym czasie z pewnością zauważysz spadek wagi, a badania wykażą niższy poziom cholesterolu i cukru we krwi. Bardzo prawdopodobne jest także uzyskanie lepszych rezultatów podczas badania ciśnienia krwi. Poczujesz się zdrowsza, a efekty tych niewielkich zmian zmotywują cię do dalszych działań.
2. Jak poprawić jakość życia?
Jeśli brakuje ci pomysłów, jak zmienić swoje życie na lepsze, weź pod uwagę następujące wskazówki. Aby lepiej się odżywiać, ogranicz spożycie żywności przetworzonej. Jak najczęściej sięgaj po naturalne produkty. Zrezygnuj z artykułów spożywczych, które mają w swoim składzie syrop kukurydziany. Jest to bardzo kaloryczna substancja bez wartości odżywczych, która przez wielu dietetyków jest uważana za bardziej szkodliwą dla ciała niż cukier. Jeżeli chcesz w prosty sposób zwiększyć ilość spożywanych codziennie warzyw, przed obiadem zjadaj porcję sałatki. Nie tylko dostarczysz organizmowi ważnych składników odżywczych, ale i automatycznie spożyjesz mniejszą porcję kalorycznego dania obiadowego.
W celu poprawy sprawności fizycznej, za każdym razem, kiedy sięgasz po coś z podłogi, wykonaj przysiad. Zamiast nachylać się, zegnij kolana, zrób przysiad, a podnosząc się, użyj siły mięśni nóg. Równie skuteczne jest ćwiczenie mięśni ud i pośladków. Jadąc samochodem lub autobusem, na każdych światłach napinaj mięśnie tak długo, jak potrafisz. Nie przejmuj się, nikt postronny tego nie zauważy, a ty po pewnym czasie będziesz mieć kształtną pupę i lekko zarysowane mięśnie ud. Dobrym ćwiczeniem jest także podnoszenie stopy podczas stania w kolejce. Kiedy unosisz piętę u jednej stopy, napinasz mięśnie stóp, łydki, ud i pośladków po drugiej stronie.
Aby lepiej radzić sobie ze stresem, pamiętaj o kilku prostych wskazówkach. Codziennie przed pójściem do pracy przytul się do swojego partnera. Jest to nie tylko przyjemne, ale i korzystne dla twojego samopoczucia. Kontakt z drugą osobą pomaga bowiem zachować spokój w trudnych sytuacjach. Jeśli chcesz zmniejszyć poziom hormonu stresu, uniknąć depresji i myśleć jasno, nie bój się dać ujścia swoim emocjom. Kiedy czujesz taką potrzebę, płacz. W ten sposób możesz zwiększyć odporność swojego organizmu. Znajdź czas także na oddychanie głęboko przez 3-5 minut. Wystarczą dwie sesje głębokiego i świadomego oddychania, by poczuć się lepiej.
Nie wolno zapominać także o śnie, który ma ogromny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia. Jeśli masz problemy ze snem, skorzystaj z następujących rad. Przede wszystkim kup nową poduszkę, na przykład z wgłębieniem w środku, która pomoże ci uniknąć bólu szyi. Przed użyciem świeżo upranej pościeli spryskaj ją wodą lawendową. Od dawna wiadomo, że sprzyja ona odprężeniu. Spróbuj także przed położeniem się do łóżka zjeść kilka orzechów włoskich. Zawierają one dużo błonnika oraz kwasów tłuszczowych, a także tryptofan, który pomoże ci usnąć.
Zdrowy styl życia nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i umartwianiem się. Można żyć zupełnie normalnie – wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących niewielkich zmian, które każdy może wprowadzić sam.