Śniadanie a trójglicerydy. Zobacz, jakie produkty wybrać, a jakich unikać
Tak jak w przypadku cholesterolu, określona ilość trójglicerydów jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Problem zaczyna się, gdy jest ich za dużo. Nadmiar trójglicerydów prowadzi do otyłości i chorób serca. Możemy jednak z tym walczyć, zaczynając od śniadania.
1. Nadmiar trójglicerydów
Trójglicerydy to tłuszcze proste, które wykorzystywane są jako źródło energii dla organizmu. Ich nadmiar odkłada się w komórkach tkanki tłuszczowej. Trójglicerydy dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Niewielką część tych substancji produkuje też wątroba, przekształcając kwasy tłuszczowe i węglowodany.
Nadmierne odkładanie się trójglicerydów może prowadzić do otyłości. Przyczynia się też do powstawania zmian miażdżycowych, udaru mózgu, zawału serca i stłuszczenia wątroby. Nadmiar trójglicerydów w diecie wpływa również na zaostrzenie objawów u osób chorych na cukrzycę lub mających problemy z nerkami.
2. Jakich produktów unikać na śniadanie?
Jeśli na twoje śniadanie składa się kawa i papieros, to nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Zawarta w papierosach nikotyna powoduje nie tylko wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ale też podnosi poziom trójglicerydów.
Zamiast papierosa wybierasz słodką bułkę drożdżową polaną lukrem? Cukry zawarte w gotowych wyrobach cukierniczych podnoszą poziom insuliny we krwi i przyczyniają się do wzmożonego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie.
Typowym polskim daniem jest kanapka z wędliną i serem zjadana na śniadanie. Uważaj czym smarujesz pieczywo. Niektóre margaryny zawierają znaczne ilości tłuszczów trans, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Zamiast tłustych wędlin, zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych, wybierz np. chude mięso drobiowe.
A co z jajkami? Wszystko zależy od ich przygotowania. Smażone jajka na boczku nie są dobrym wyborem na śniadanie. Dostarczysz organizmowi dużo tłuszczu i podniesiesz poziom trójglicerydów.
3. Co jeść na śniadanie?
Każdy posiłek, w tym śniadanie, powinien być zbilansowany. Jeśli chcesz zachować w normie poziom trójglicerydów wybieraj produkty nieprzetworzone, świeże owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste.
Na śniadanie możesz przygotować płatki owsiane z jogurtem i owocami. Dla urozmaicenia smaku możesz też dodać garść orzechów lub łyżkę nasion słonecznika i dyni.
Jeśli wolisz kanapki, wybierz pieczywo pełnoziarniste, chudą wędlinę i nie zapomnij o porcji ulubionych warzyw. Niektórych z nich, np. pomidorów nie poleca się na śniadanie.
Bez obaw możesz za to jeść ogórki, rzodkiewki czy paprykę. Margarynę możesz zastąpić rozgniecionym awokado lub masłem orzechowym. Osobom z podwyższonym poziomem trójglicerydów zaleca się ograniczenie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych.
Odpowiednio skomponowane śniadanie pomoże ci przywrócić poziom trójglicerydów do normy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl