Sok z gravioli zmniejsza ryzyko raka. Ma też inne właściwości
Graviola to drzewo, które rośnie w Ameryce Południowej i wyspach na Pacyfiku. Ma jadalne owoce, a jako surowiec leczniczy wykorzystuje się też liście, korę i korzeń rośliny. Dlaczego jest taka cenna? Niektórzy uważają, że może hamować powstawanie nowotworów.
1. Zastosowanie owoców gravioli
Sok z gravioli ma wiele zastosowań w medycynie alternatywnej. Używany jest jako środek przeciw pasożytom, przeciwbiegunkowy i przeciwgorączkowy. Podobno wspomaga też pracę wątroby, łagodzi objawy reumatyzmu, działa uspokajająco i obniża ciśnienie.
Od lat przypisuje się gravioli też działanie antynowotworowe. Owoc gravioli bogaty jest w związki o nazwie acetogeniny annonaceowe. To silne przeciwutleniacze, które w warunkach laboratoryjnych wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue w Indianie przeprowadzili badania, z których wynika, że działanie antynowotworowe tej substancji jest silniejsze niż chemioterapii stosowanej przy leczeniu opornego raka piersi.
Badania miały charakter laboratoryjny. Uczeni z Uniwersytetu w Kuala Lumpur sprawdzili, że ekstrakt z liści gravioli działa hamująco na namnażanie komórek raka płuc, a także raka jelita grubego. Inne badania dały obiecujące efekty w hamowaniu wzrostu komórek raka prostaty, trzustki, wątroby i skóry.
Do tej pory badania nie były wykonywane na ludziach. Nie można stosować soku czy wyciągu z gravioli jako leku na raka, rezygnując przy tym z konwencjonalnej terapii.
2. Inne właściwości soku z gravioli
Oprócz wyżej wspominanych korzyści, picie soku z gravioli wpływa pozytywnie także na inne aspekty naszego zdrowia. Przeciwutleniacze zawarte w owocu, w tym witamina C, wspomagają odporność i walkę z infekcjami.
Sok z owoców gravioli ma także działanie moczopędne, wspomaga pracę układu pokarmowego i pomaga usunąć nadmiar toksyn i soli z organizmu. Wstępne badania sugerują też, że sok z gravioli może pomagać chorym na cukrzycę w stabilizacji poziomu cukru we krwi.
Miąższ owocu ma ananasowo-truskawkowy smak i jest bardzo orzeźwiający. Owoce gravioli są bogate w witaminy A, K, C, E, a także w witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Zawierają również sporo żelaza, fosforu, magnezu, cynku, sodu i wapnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl