Trwa ładowanie...

Sok z pokrzywy - jakie witaminy i minerały zawiera? Przepis na naturalny sok z pokrzywy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
13.10.2022 16:32
Sok z pokrzywy wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa moczopędnie, dlatego może być stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami układu moczowo-płciowego.
Sok z pokrzywy wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa moczopędnie, dlatego może być stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami układu moczowo-płciowego. (123rf)

Sok z pokrzywy dostarczy naszemu organizmowi wiele cennych składników i witamin. Z pokrzywy zwyczajnej możemy korzystać na wiele sposobów. Roślina ta idealnie sprawdza się w roli rośliny leczniczej, jak i kosmetycznej. Jakie prozdrowotne właściwości ma sok z pokrzywy?

spis treści

1. Jakie witaminy i minerały zawiera sok z pokrzywy?

Sok z pokrzywy stanowi cenne bogactwo składników odżywczych oraz witamin. Znajdziemy w nim między innymi:

W składzie soku z pokrzywy znajdziemy również: polifenole, chlorofil, serotoninę, histaminę, garbniki i acetylocholinę, a także flawonoidy.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

2. Prozdrowotne właściwości soku z pokrzywy

Sok z pokrzywy wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa moczopędnie, dlatego może być stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami układu moczowo-płciowego (stosowanie soku z pokrzywy pozwala wyeliminować z organizmu bakterie wywołujące zapalenie pęcherza). Liczne badania potwierdziły, że sok z pokrzywy jest doskonałym środkiem na nadciśnienie tętnicze. Właściwości zielonej rośliny wpływają również na zwężenie naczyń krwionośnych, wspomagają pracę wątroby, usprawniają funkcjonowanie żołądka. Sok z pokrzywy polecany jest również pacjentom borykającym się z nadmierną potliwością. Sok na bazie liści pokrzywy pomocny jest również w leczeniu anemii (zwiększa produkcję erytrocytów oraz hemoglobiny).

Oprócz działania przeciwbiegunkowego oraz przeciwbólowego, sok z pokrzywy wykazuje również działanie przeciwzapalne. Innym wskazaniem do stosowania tego środka są następujące schorzenia:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • częste krwotoki z nosa,
  • krwioplucia,
  • krwawiączka.

Sok z pokrzywy stosowany zewnętrznie, wykazuje działanie bakteriobójcze i ściągające. Wspomaga leczenie trądziku, problemów skórnych, stanów zapalnych, czyraków i innych krost. Ten naturalny środek polecany jest w szczególności osobom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów. Zawarte w roślinie witaminy i składniki mineralne przeciwdziałają również łojotokowi oraz łupieżowi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:

3. Przepis na naturalny sok z pokrzywy

Przepis na naturalny sok z pokrzywy nie jest skomplikowany. Zanim rozpoczniemy przyrządzanie mikstury, musimy zebrać młode liście pokrzywy. Najlepszym surowcem do uzyskania soku jest wiosenna, majowa pokrzywa (należy zbierać ją zanim przekwitnie).

Przed zebraniem rośliny warto zaopatrzyć się w grube rękawiczki, które uchronią przed bezpośrednim kontaktem z rośliną (należy pamiętać o tym, że w pokrzywie znajduje się kwas mrówkowy, który może wywołać uczucie pieczenia lub swędzenia!). Na zbiory pokrzywy warto zabrać ze sobą również bawełnianą torbę, do której spakujemy zerwane liście.

Sposób przygotowania soku z pokrzywy:

Świeże liście pokrzywy wraz z łodygami należy umieścić w sicie, a następnie polać gorącą wodą. Po odsączeniu pędów z wody, wkładamy pokrzywę do maszynki do blendera. Wszystko zalewamy zimną, przegotowaną wodą. Nie należy przesadzać z ilością wody. Wszystkie składniki blendujemy na gładki koktajl, a następnie przecedzamy uzyskaną miksturę na gęstym sicie. Sok powinno się przechowywać w lodówce nie dłużej niż 48 godzin.

Jak stosować sok z pokrzywy?

Zalecana dzienna dawka soku z pokrzywy to 1 lub 2 łyżki. Kuracja powinna trwać około 14 dni. Po tym czasie należy zrobić przerwę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze