Suklaroza – czym jest, wpływ na organizm
Osoby, które decydują się na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, chcą regularnie ćwiczyć na siłowni czy w klubie fitness, powinny także zadbać o właściwą dietę odchudzającą. Jadłospis osoby odchudzającej się powinien być dopasowany do jej aktualnych potrzeb fizycznych, głównych założeń planu treningu.
Bardzo ważne jest utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi dlatego jest on eliminowany całkowicie z diety lub zastępowany innym produktem. Świadomość na temat norm i ilości substancji słodzących jest istotna, jeżeli chodzi o osoby zmagające się z cukrzycą. Coraz popularniejsza staje się suklaroza. Czym jest suklaroza i jaki jest jej wpływ na pracę organów wewnętrznych?
1. Czym jest suklaroza?
Prawidłowa dieta odchudzająca to przede wszystkim produkty żywnościowe o niskiej zawartości kalorii, bez cukru, ale zawierające witaminy, minerały, błonnik i białko. Propozycją producentów jest suklaroza, czyli słodka substancja z małą ilością kalorii inaczej nazywana słodzikiem.
Suklaroza to substancja, którą pozyskano w 1976 roku w Londynie, poszukiwano odpowiedniego słodzika do cukierków, ale miał być to produkt odporny i wytrzymały na wyższą temperaturę.
Długie badania i eksperymenty spowodowały, że udało się pozyskać substancję o dużej stabilności, jeśli chodzi o kwaśne środowisko i wspomnianą już wysoką temperaturę. Suklaroza ma właśnie takie właściwości.
Jakie jeszcze właściwości posiada suklaroza? Czym suklaroza rożni się od sacharozy? Przede wszystkim suklaroza jest znacznie słodsza niż inne substancje słodzące w tym nawet sam cukier.
Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat
- Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na cukier? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Co zamiast cukru? - odpowiada dietetyk mgr Patrycja Sankowska
- Czy słodzik jest szkodliwy? - odpowiada dietetyk mgr Iwona Kobylińska
- Jaki jest indeks glikemiczny stewii? - odpowiada dietetyk mgr Małgorzata Talaga - Duma
Jednak naukowcy uważają, że nie należy w tym przypadku porównywać tych wartości. Inne właściwości suklarozy to nie metabolizowanie tej substancji w ludzkim organizmie tzn. suklaroza nie jest metabolizowana w całości, a jedynie w kliku procentach. Suklaroza jest stosowana nie tylko w słodzikach, ale także jest dodawana do gotowych ciast, ciastek, napojów i soków.
2. Wpływ suklarozy na organizm
Suklaroza, jako samodzielny składnik nie jest szkodliwa, ale niestety rozkłada się do bardzo niebezpiecznych związków, które są wysoce rakotwórcze. Dlatego UE ustaliła normy suklarozy, które muszą być stosowane w produktach. Na produktach suklaroza występuje z oznaczeniem E955. Dlatego wybierając i kupując produkty spożywcze należy dokładnie analizować etykiety, na których powinien znaleźć się pełen skład, dozwolona ilość danych substancji.
Badania nad skutkami ubocznymi suklarozy wykazują, że przy częstym jej zażywaniu w dużych dawkach może dojść dla przykładu do powiększenia nerek i wątroby, skurczu śledziony i grasicy. Suklaroza nie jest zalecana do spożycia przez kobiety w ciąży, ponieważ skutkiem ubocznym przy dużym jej ilości w organizmie może być zahamowanie rozwoju zarodka.