Trwa ładowanie...

Suplementy z wapniem mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Avatar placeholder
Kinga Ludwik 28.12.2018 13:21
Suplementy z wapniem mogą zwiększać ryzyko chorób serca
Suplementy z wapniem mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Johns Hopkins wykryli, że przyjmowanie wapnia w postaci suplementów może zwiększyć ryzyko nagromadzenia blaszki w tętnicach i uszkodzeń serca.

Wapń przyjmowany w diecie nie jest niebezpieczny - w przeciwieństwie do tego suplementowanego
Wapń przyjmowany w diecie nie jest niebezpieczny - w przeciwieństwie do tego suplementowanego (Shutterstock)

1. Naukowcy wykryli zależność między przyjmowaniem suplementów wapnia a miażdżycą

Badania zajęły 10 lat, wzięło w nich udział 2700 osób. W raporcie opublikowanym przez czasopismo „Journal of American Heart Association”, naukowcy ostrzegają, że ich praca dokumentuje tylko zależność między przyjmowaniem suplementów wapnia i miażdżycą, a nie pokazują przyczyny i skutku.

Ale wyniki wpisują się w nurt prac mówiących o potencjalnych szkodach, jakie mogą powodować suplementy. Naukowcy radzą, by przed przyjęciem takich środków skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"
  • Gdy chodzi o witaminy i minerały, a zwłaszcza suplementy wapnia, które mają wzmacniać kości, ludzie są przekonani, że więcej znaczy lepiej. Ale nasze badania dowodzą, że nadmiar wapnia może uszkodzić serce i układ krążenia – mówi Erin Michos, dyrektor kardiologii prewencyjnej i profesor medycyny w Centrum Zapobiegania Chorób Serca Ciccarone na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Dlaczego naukowcy wnikliwie zajęli się wpływem wapnia na serce? - Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie suplementów z tym składnikiem - szczególnie u osób starszych - nie sprawia, że wapń włącza się do kośćca, ani nie jest całkowicie wydalany z moczem, więc musi zbierać się w tkankach miękkich organizmu – mówi dietetyk John Anderson, emerytowany profesor żywienia na Uniwersytecie Północnej Karoliny i współautor raportu.

Naukowcy wcześniej wiedzieli, że u osób w starszym wieku wapń odkłada się w naczyniach krwionośnych, utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko zawału serca.

Jak wzbogacić swoją dietę w wapń?
Jak wzbogacić swoją dietę w wapń? [7 zdjęć]

Mleko to jeden z uniwersalnych sposobów, aby dostarczyć wapń organizmowi. Już jedna filiżanka to prawie

zobacz galerię

2. Suplementy zawierają sole wapnia, które trudniej przyswoić

Naukowcy przyjrzeli się uważnie informacjom z raportu Wieloetnicznego Studium Miażdżycowego, który zawierał informacje o 6000 pacjentów.

 

Uczestnicy mieli od 45 do 84 lat, a 51 proc. stanowiły kobiety. Na początku badania w 2000 roku, wszyscy uczestnicy wypełnili kwestionariusz na temat swoich nawyków żywieniowych, aby określić, ile wapnia przyjęli poprzez spożywanie produktów mlecznych, warzyw czy pokarmów wzbogaconych o ten element.

 

Naukowcy najpierw podzielili uczestników na pięć grup w oparciu o ich całkowite spożycie wapnia, w tym zarówno suplementów, jak i wapnia pochodzenia naturalnego. Po skorygowaniu danych pod względem wieku, płci, rasy, aktywności fizycznej, palenia papierosów, dochodów, wykształcenia, wagi, spożycia alkoholu, ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i rodzinnej historii choroby, naukowcy oddzielili 20 procent uczestników z najwyższą liczbą całkowitego spożycia wapnia, która była większa niż 1400 mg na dobę.

Zobacz także:

Następnie badacze skoncentrowali się na różnicach pomiędzy osobami przyjmującymi wapń tylko z pokarmów i ludźmi korzystającymi z suplementów diety.

Naukowcy znów oddzielili czynniki demograficzne i styl życia, który może mieć wpływ na ryzyko chorób serca, podobnie jak w poprzedniej analizie, a okazało się, że uczestnicy suplementujący ten minerał byli o 22 proc. bardziej narażeni na odkładanie się wapnia w tętnicach, co w ciągu dekady mogło skutkować rozwojem chorób serca.

13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce
13 produktów, które mają dobroczynny wpływ na serce [13 zdjęć]

W codziennej diecie powinniśmy unikać dużej ilości soli, cukru i tłuszczy trans. Smak potrawy poprawią

zobacz galerię
  • Pobieranie wapnia z naturalnej diety i otrzymywanie go w suplementach to dwie zupełnie różne sytuacje. Może chodzić o to, że tabletki zawierają sole wapnia, a organizm może być nieprzygotowany na przyjęcie takiej ilości na raz - mówi Anderson.

  • W oparciu o te dowody, możemy uspokoić pacjentów, że nie ma niczego złego w stosowaniu diety na zdrowe serce, która obejmuje też  pokarmy bogate w wapń, a nawet może być to korzystne dla naszego układu krążenia. Ale przyjmowanie suplementów trzeba konsultować z lekarzem, określić właściwą dawkę i zadecydować, czy są w ogóle potrzebne - mówi Michos.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze